آشنایی با اره دیسکی و نحوه ی کار با آن

اره دیسکی

آشنایی با اره دیسکی و نحوه ی کار با آن

اره دیسکی یا دایره ای یکی از ابزارآلات پر کاربرد در صنعت نجاری است. این ابزار که به آن اره دیسکی هم گفته می‌ شود برای برش مواد مختلف اعم از سیمان، فلز، چوب و پلاستیک مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای استفاده از این دستگاه باید از تیغ اره مناسب استفاده نمایید و برش مواد را انجام دهید. کیفیت برش این اره در بین ابزار آلات نجاری مشابه با اره فارسی بر و اره میزی است؛ البته تفاوت و شاید مزیتی که دارد این است که می‌توان آن را حمل کرد و در پروژه‌ های مختلف به کار گرفت.

اره دیسکی اره گرد بر نیست

متاسفانه خیلی از افراد اره دیسکی و اره گرد بر را با هم دیگر یکی می‌ دانند در صورتی که تفاوت زیادی دارنند. اره دیسکی دارای یک موتور و تیغه متصل به شفت آن است که داخل بدنه اصلی قرار گرفته است.

همین طور این اره دسته ای برای حمل و حرکت آسان تر روی قطعه آن دارد که هدایت کردن و کنترل کردن آن را خیلی راحت می کند و سبب می شود تا آسیب دیدگی به نجار به حداقل برسد. ضمنا این اره از کلید خاموش و روشن، قاب محافظ و صفحه گونیا نیز ساخته شده است.

اره دیسکی

انواع اره دیسکی

با پیشرفت تکنولوژی و تغییر نیاز بازار انواع مختلفی از این دستگاه عرضه شد که هر کس بنا به کاربرد و استفاده می‌تواند یکی از انواع متناسب با کار خود را تهیه کند

اره دایره‌ای در انواع برقی، شارژی و بادی در بازار موجود است. نوع برقی آن با نیروی برق AC 220 ولت کار می‌کند. اگر در پروژه‌ای دسترسی به برق شهری ندارید خرید اره دایره‌ای شارژی به شما پیشنهاد می‌شود. جالب است بدانید که این اره‌ها در برخی مدل‌ها با نیروی باد هم کار می‌کند به این دسته از دستگاه‌هایی که با نیروی باد به حرکت در می‌آیند پنوماتیک گفته می‌شود.

این ابزار در انواع و ابعاد مختلفی موجود است که در هنگام خرید باید با توجه به نوع کار خود آن را انتخاب کنید.

از سایز کوچک دستگاه معمولا برای برش صفحات ام دی اف، تخته سه لا و نئوپان با ضخامت کم استفاده شده. از سایز بزرگ دستگاه برای برش مقطعی الوار، ساخت اتصالات چوبی در تیرها و ستون‌های چوبی آلاچیق، ساختمان و… استفاده می‌شود.

کاربرد اره دیسکی

از این دستگاه در کارهای مختلفی استفاده می‌شود که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برش اولیه
 • ساخت انواع اتصالات و شابلون‌های مختلف
 • کابینت سازی
 • نصب بدنه یا درب باکس کابینت
 • ساخت آلاچیق، پرگولا و خانه چوبی
 • دیوارکوب و پارکت

 

اجزای مختلف اره دیسکی

موتور

این ابزار با قدرت موتور و توان‌های مختلفی به بازار عرضه شده که توان اره‌های موجود در بازار معمولا بین 1200 تا 2200 وات با دور موتور 1700 تا 5500 دور در دقیقه است. در انتخاب و خرید این ابزار به این نکته دقت داشته باشید که هرچه توان بیشتر باشد برش مواد مختلف سریع و دقیق‌تر است.

دسته کنترل و هدایت

روی اره دیسکی یک دسته بزرگ و یک دسته کوچکتر در قسمت جلو آن قرار دارد که کنترل و هدایت دستگاه هنگام برش را بسیار آسان‌تر می‌کند. معمولا هنگام کار با این ابزار دسته بزرگتر را با دست راست و با دست چپ دسته کوچکتر را می‌گیرند تا دستگاه به صورت دقیق در جهتی که می‌خواهند هدایت شود. نکته‌ای که در کار با اره دایره‌ای باید مد نظر قرار دهید این است که این دستگاه برای برش‌های مستقیم ایده آل است و نمی‌توان از آن برای برش‌های منحنی استفاده کرد؛ به عبارتی دیگر در صورت حرکت بیش از حد دستگاه به چپ یا راست ممکن است به تیغ اره آسیب برسد.

صفحه

میزان عمق برش و زاویه آن توسط صفحه اره دایره‌ای تنظیم می‌شود. بین صفحه و بدنه اهرم‌هایی وجود دارد که با توجه به نشانگرهای کنار آن قابلیت تنظیم را فراهم می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که عمق برش با توجه به قطر تیغ اره‌ای که روی دستگاه نصب می‌شود متفاوت است به عبارتی دیگر هر چه قطر تیغ اره بیشتر باشد عمق برش بیشتر خواهد بود. هم چنین زاویه دستگاه بین 0 تا 56 درجه قابل تغییر است.

محافظ تیغه

محافظ تیغ اره از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل شده که این حفاظ مانند غلاف شمشیر از تیغه محافظت کرده و علاوه‌بر تامین امنیت کاربر، خاک اره حاصل از برش را به بیرون هدایت می‌کند.

حفاظ روی تیغه در هنگام برش به صورت خودکار کنار می‌رود. عملکرد صحیح این حفاظ باید بررسی شود تا در صورت عدم کارکرد صحیح اصلاح شود. در غیر این صورت به جز خطراتی که برای سلامتی وجود دارد، کافی است یک بار تیغه با زمین برخورد کند تا تیغه الماسه با ارزش دستگاه به سادگی از بین برود.

گونیا

استفاده از گونیا روی اره دایره‌ای برشی یکنواخت و یک اندازه را تضمین می‌کند.

نحوه کار با اره دیسکی

هنگام کار با اره دیسکی ورق را روی میز کار نجاری یا خرپا به‌صورت صاف قرار دهید به نحوی که هیچ‌ انحنایی در صفحه ایجاد نشود. بعد از ایجاد یک پایه مناسب برای قرار دادن صفحات روی آن با استفاده از گیره صفحه را به میز کار محکم کنید تا به هیچ عنوان در هنگام برش صفحه در جای خود تکان نخورد. زیرا هرگونه حرکت صفحه در جای خود ممکن است باعث صدمه یا آسیب به کاربر یا دستگاه شود. در قدم بعدی محل برش را روی چوب مشخص کنید و دستگاه را در راستای خط برش تنظیم کنید. سپس دستگاه را با دو دست محکم در دست بگیرید و به آهستگی به سمت جلو هل دهید.

هنگام برش با اره دایره‌ای دستگاه را تکان ندهید. زیرا در صورت تماس قطر یا پهنای تیغه با مسیر برش احتمال پس زدن دستگاه به سمت عقب (کیک بک) بسیار زیاد است. اگر تجربه یا مهارت کافی ندارید برای جلوگیری از پس زدن قطعه کار می‌توانید از یک خط‌کش بزرگ چوبی یا فلزی استفاده کنید.

تعویض تیغ اره دیسکی

در صورت کند شدن، نامناسب بودن تیغه از نظر نوع و قطر دندانه یا شکستگی و لنگ بودن تیغه اره باید آن را تعویض کنید.

برای تعویض تیغ اره ابتدا باید دکمه تثبیت شفت دستگاه را نگه دارید و شفت را بچرخانید سپس با استفاده از آچار مناسب مهره را باز کنید.

 

نکات مهم برای خرید اره دیسکی

برای این که بخواهید این ابزار نجاری را تهیه کنید باید یک سری نکات مهم را در نظر داشته باشید؛

قدرت، کیفیت و قیمت دستگاه بسیار مهم هستند؛ اما از آن‌ ها مهم تر کاری است که می خواهید با آن انجام دهید. اگر هدف کاری شما کارهای ظریف است باید از اره دیسکی سبک و کم قدرت استفاده کنید؛ چون که اره دیسکی با توان کار را خراب می کند. ضمنا برندهای معتبر مانند برند بوش عموما اره دیسکی سنگین تولید می کنند که شما باید به سراغ برندهای معمولی اما با قیمت کمتر بروید.

ضمنا باید یک سری دیگر از عوامل همچون: وزن ابزار، مدل تیغه، قابلیت استفاده به صورت زاویه دار، ضمانت و گارانتی، مکانسیم ترمز الکترونیکی

 

نکات ایمنی و نحوه نگهداری از اره دیسکی

در هنگام کار کردن با دستگاه اره دیسکی هم مانند دیگر ابزار آلات باید به نکات ایمنی توجه کنید. بیشتر این اره‌ها خروجی مکنده ندارند و در زمان برش خاک به اطراف پخش می‌شود. پس استفاده از عینک و ماسک توصیه می‌شود. دستکش کار هم کمک می‌کند تا دست آسیب کمتری ببیند. در کنار این تجهیزات نباید گوشی محافظ را فراموش کرد. علاوه بر این باید نکات ایمنی کلی که شامل موارد زیر است را رعایت کنید:

 • از تیغه سالم و تمیز استفاده کنید.
 • از گیره نجاری برای تثبیت قطعه کار کمک بگیرید.
 • بعد از رسیدن اره به حداکثر دور برش را شروع کنید.
 • فشار زیاد به دستگاه اعمال نکنید.
 • حین کار فشار یکنواخت برای برش وارد کنید.
 • هنگام تعویض تیغ اره دستگاه را از برق جدا کنید.
 • از تیغه و دستگاه با قدرت مناسب برای برش مواد مختلف استفاده کنید.
 • حین کار با دستگاه عجله نکنید و به ‌آرامی عملیات برش انجام دهید.
 • قبل از اتصال دوشاخه به پریز از خاموش بودن دستگاه مطمئن شوید.
 • هنگام کار با دستگاه  در محلی بایستید که تعادل کافی داشته باشید.
 • از پوشیدن لباس گشاد و زیور آلات هنگام برش پرهیز کنید.
 • اگر موهای شما بلند است حین کار حتما آن را پشت سرتان جمع کنید.
 • در صورت امکان از مکنده استفاده کنید.
 • در صورتی که زیر صفحه دستگاه به صمغ یا ماده‌ای آغشته شد، با استفاده از گازوئیل یا مایع تمیزکننده، این مواد را تمیز کنید. البته باید مراقب باشید که مایع به داخل موتور نفوذ نکند.
 • پس از پایان کار حتما با استفاده از دمنده دستگاه را به خوبی تمیز کنید.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.