بررسی ساختار و مقایسه بکس 6 پر و 12 پر

wrench

بررسی ساختار و مقایسه بکس 6 پر و 12 پر

آچارها از ابزارآلاتی هستند که میتوانید آنها را در هرخانه و یا کارگاهی پیداکرد. آچارآلات انواع مختلفی دارند که یکی از آنها آچار بکس است. آچار بکس دارای انواع بکس 6 پر و 12 پر است.

آچار بکس چیست؟

آچاربکس جز آچارهای تک دسته هستند که دارای یک دسته و سری های قابل تعویض است. به علت شکل استوانه ای این نوع آچارها برای پیچ هایی که ته لوله یا جاییکه امکان چرخش دسته آچارهای معمولی وجود ندارد، بکار می روند. این نوع آچار بیشتر در باز و بسته کردن قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

جعبه بکس یکی از مهمترین ابزارهایی است که وجود آن در بین ابزارآلاتی که دارین ضروری است. این ابزارها در سایزها و ابعاد گوناگون در بازار وجود دارند. این ابزار بیشتر در جهت تعمیر انواع وسایل نقلیه استفاده می شود به ویژه در زمان تعمیر موتور سیکلت. چرا که موتور سیکلت ها دارای فضاهای پر پیچ و خم زیادی هستند که لازمه تعمیر آن داشتن انواع مختلف آچار بکس است.

جعبه بکس ها امتیازاتی دارند که اهمیتشان را بالاتر از سایر آچارها قرار می دهد. یکی از این فاکتورها تعداد پر در چرخ دنده شان است. به طوریکه تعداد پر بیشتر به معنی این است که دندان به شعاع چرخشی بیشتری نیاز دارد.

بکس شش پر دارای انتهای دایره ای شش گوشه است و اغلب در 60 درجه در اطراف یک دایره قرار گرفته است. بکس دوازده پر دارای یک انتهایی 12 گوشه است و راس ها اغلب با زاویه 30 درجه در اطراف دایره وجود دارند. ابزارتان زمانی درست کار می کند که دقیقا بر روی اتصال دهنده مناسب قرار بگیرد. اگر پیچ شما تا حدودی غیر معمول است و دوازده پر است شما باید از بکس دوازده پر استفاده کنید. اگر پیچ شش پر است باید بکس شش پر بکار ببرید. تطبیق نقاط بین ابزار و نوع پیچ به افزایش سطح تماس داخلی کمک می کند.

wrench

 

فرق بکس 6 پر و 12 پر

آچار بکس انواع بکس شش پر و دوازده پر را دارد. این نوع آچارها به دلیل استوانه ای بودن جهت بستن پیچ هایی که امکان چرخش دسته آچارهای معمولی در آنها وجود ندارد، بسیار کاربردی است. در واقع در باز و بسته کردن قطعات خودرو و تعمیر موتور سیکلت ها این اچار ها بیشتر به کار می آیند. جعبه بکس یکی از مهمترین ابزارهایی می باشد که می بایست در لوازم و تجهیزات خود داشته باشید. چرا که دارای ویژگی هایی است که سایر آچارها ندارند. یکی از این موارد، تعداد پر در چرخ دنده شان است که سبب می شود دقیقا بر روی اتصال دهنده مناسب قرار گیرند.

مبطور معمول بکس 12 پر برای تعمیرات سبک بسیار مناسب است در حالیکه پیچ و تاب های سنگین نیاز به استفاده از بکس شش پر دارد. در زمان استفاده از بکس شش پر احتمال سر خوردن یا خارج شدن آن از روی پیچ هایی که خیلی سفت و محکم اند پایین است. دلیل این امر به ویژگی های آن مربوط می گردد.

 

ویژگی های بکس 6 پر

اگر پیچ شش پر است باید بکس ۶ پر بکار برد.
ایده آل برای مشاغلی است که به نیروی زیادی نیاز دارند.
احتمال سر خوردن یا خارج شدن آن از روی پیچ هایی که خیلی سفت و محکم اند، پایین می باشد.
دیواره محکم تری در مقایسه با نوع ۱۲ پر دارد و احتمال اینکه در حین استفاده سر بخورد بسیار پایین است.
بکس 6 پر در مقایسه با نوع ۱۲ پر، زاویه کمتری داشته و در نتیجه سبب افزایش سطح تماس در این نوع بکس می شود.
با سر پیچ به راحتی مماس شده و گوش های آن به خوبی با ضخیم ترین بخش پیچ در تماس خواهد بود. در نتیجه به تدریج موجب کاهش احتمال لغزش و دور گوشه های بست می گردد.

 

ویژگی های بکس ۱۲ پر

به طور معمول جهت تعمیرات سبک بسیار مناسب است.
گوشه ها یا به اصلاح وجود پر های اضافی باعث اتصال آسان بکس با بست ها می شود.
اگر پیچ ۱۲ پر است، می بایست بکس ۱۲ پر باشد. هرچند این نوع بست بسیار کم است.
برای استفاده در فضاهای تنگ نیز عالی هستند زیرا این امکان را دارند که از یک زاویه بیشتر به یک بست متصل شوند.
اگر سعی می کنید روی بستی کار کنید که به سختی دیده می شود یا به هیچ وجه نمی توانید آن را ببینید، این مدل ایده آل است.

 

چه زمانی باید بکس را تعویض نمود؟

در ساخت بکس 6 پر و 12 پر معمولا از روکش کروم استفاده می نمایند. از روکش کروم، برای جلوگیری از زنگ زدن آنها استفاده می شود. همچنین استفاده از این روکش سبب می شود تا به راحتی بتوان آن را تمیز نمود. اما به مرور زمان لایه کروم از بین رفته و به این ابزار، تبدیل به ابزاری تیز می شود که نمی توان از آن استفاده نمود. در این صورت می بایست بکس جدیدی تهیه نمایید.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.