دریل ستونی و آشنایی با نحوه کار آن

دریل ستونی

دریل ستونی و آشنایی با نحوه کار آن

دریل ایستاده، عمودی، پایه دار یا دریل ستونی نوعی از دستگاه سوراخکاری بر روی سطوح مختلف چوبی، پلاستیکی، فلزی و … است که جزو گروه بزرگ دریل قرار می‌گیرد. بسیاری از کاربران در خرید و تشخیص تفاوت‌های این نوع دریل‌ها با یکدیگر دچار تردید می‌شوند. بر این اساس میخواهیم در این مقاله به معرفی این دریل بپردازیم.

دریل ستونی

 

دریل ستونی چیست؟

در بیشتر مواقع سوراخ کاری با دریل‌ها امکان تغییر مسیر، دقیق نبودن و مهار نشدن قطعه کاری وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل و انجام سوراخ‌های دقیق روی میز کار دستگاه‌های نسبتا بزرگی ساخته شده که کار ایجاد حفره روی سطوح را با فشار و تمرکز بالایی انجام می‌دهد؛ نام این ابزار دریل ستونی است. در بازار به آن دریل ایستاده، عمودی، پایه دار نیز میگویند.

دریل ستونی مشابه یک دریل دستی میتواند با مته های مختلفی کار کند تا سوراخهایی با قطر مختلف ایجاد کند. وجه تمایز دریل های ستونی با سایر دریل ها عدم امکان جابه جایی آن هاست که به صورت عمودی بر روی میز و یا بر روی زمین کارگاه های نجاری و کارخانه های صنعتی قرار می گیرند. اغلب این نوع دریل ها مجهز به میز قابل تنظیم هستند که میز آن ها در ارتفاع های مختلف قابلیت قرارگیری و تنظیم دارد.

طراحی این ابزار برقی به گونه ای است که در هنگام سوراخ کاری های دقیق نیازی به وارد کردن نیرو و عدم لرزش دست ندارد و خود از دقت و قدرت مناسبی در سوراخ کاری برخوردار است. در واقع می توان گفت دقت و قدرت بالا از ویژگی های بارز و مهم دریل ستونی است.

برای استفاده از این دریل ها به محیط های کاری بزرگ احتیاج است، چرا که این دریل ها از وزن زیاد و ابعاد بزرگی برخوردار هستند. به همین دلیل استفاده از این ابزار برقی برای کاربردهای خانگی مناسب نمی باشد. چرا که این دسته هم هزینه بالاتری دارند و هم اینکه کارهای خانگی و عمومی را می‌توان با دریل معمولی انجام داد.

دریل پایه دار یا دریل ایستاده بیشتر برای کارهای سری‌کاری، تعداد بالای سوراخکاری در روز، انجام پروژه‌های ممتد و تکراری دریل کاری روی چوب و فلز و غیره … استفاده می‌شود. اگر در کارگاه نجاری مشغول هستید و به صورت مرتب با چوب و فلز کار می کنید، دریل ستونی گزینه ای مناسب برای شماست تا سوراخ کاری و خزینه زنی را برای شما آسان تر کند.

 

کاربرد دریل ستونی

دریل ستونی ابزاری است که خیلی بیشتر از حد تصور به کارتان می آید. برای مثال اگر بخواهید یک جالباسی بسازید، برای اینکه بتوانید تخته را بطور دقیق برای نصب چنگک های جارختی سوراخ کنید به این دریل نیاز دارید.

ازجمله موارد استفاده از دریل عمودی:

 • قلاویز کردن
 • خزینه کاری
 • سوارخ کاری دقیق
 • جهت کنترل دقیق داشتن روی قطعه کار

 

اجزای دریل ستونی

برای این که قادر به سوراخ کاری منظم و باکیفیتی باشید، نیاز است از دریل ها به درستی بهره ببرید. در این قسمت اجزای یک دریل ستونی را به شما معرفی خواهیم کرد تا در هنگام کار با این ابزار اجزای متفاوت آن را بشناسید و پروژه کاری خود را با دقت بیشتری به پایان برسانید

 

 

اسپیندل: از مهمترین اجزای دریل ستونی است که به عنوان یک عضو چرخشی در دریل ستونی قابلیت تنظیم سرعت دارد. به روی این قسمت میتوان مته ها را نصب کرد و سرعت آن بسته به نوع مته نصب شده از ۲۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه متغیر است.

اهرم ها: با وجود اهرم ها گردش قطعه کار بر روی میز کار به آسانی انجام می شود. همچنین قابلیت افزایش میزان قدرت از مزیت های دیگر وجود اهرم ها می باشد. در واقع در دریل ستونی نیازی نیست که فرد دست خود را تکان دهد، بلکه این کار توسط اهرم انجام می شود.

سه نظام: قسمتی از دریل ستونی که مته درون آن قرار می گیرد، سه نظام است. این قسمت را می توان نسبت به مته مورد نظر و یا قطعه کار تغییر داد.

کله گی: به بخش بالایی دریل ستونی کله گی گفته می شود. دو فلکه و یک تسمه در داخل آن وجود دارد که یک فلکه به الکتروموتور و فلکه دوم به محور دریل وصل شده است.

تسمه: اتصال دو فلکه به یکدیگر توسط تسمه انجام می شود. همچنین این قسمت مسئولیت انتقال حرکت را به عهده دارد.

عمق سنج: مشخص کردن عمق سوراخ کاری به میزان دلخواه با استفاده از عمق سنج  صورت می گیرد.

میز کار: بخش مهم دیگر از دریل ستونی را میز کار تشکیل می دهد. این میز به دو صورت ثابت و گردشی موجود است و با توجه به نوع نیازتان انتخاب می شود. ارتفاع میز کار نیز در صورت نیاز قابل تنظیم است به گونه ای که می توان آن را به سه نظام دریل نزدیک و یا دور کرد.

پایه و بدنه: این دو قسمت برای نگه داشتن دریل ستونی استفاده می شوند و معمولا پایه ها بر روی زمین محکم می شوند.

 

نحوه ی کار دریل ستونی

مکانیزم حرکتی یک دریل ستونی بر اساس یک سیستم چرخشی به نام اسپیندل طراحی شده است. در این دریل مته بر روی سه نظام که در انتهای اسپیندل قرار دارد، نصب می شود و حرکت آن به صورت عمودی و به وسیله یک دسته دوار کنترل می شود. این مکانیزم باعث سوراخ کاری دقیق بر روی سطوح مختلف خواهد شد و کیفیت انجام کار را بالا خواهد برد. علاوه بر این دریل های عمودی مجهز به مکانیزم توقف عمق هستند که امکان سوراخ کاری با عمق ثابت را برای کاربر فراهم می کنند.

 

معایب و مزایای دریل های ستونی

 • طراحی ثابت
 • سنگین وزن
 • دارای ابعاد بسیار بزرگ

 

 • دارای دقت بالا در سوراخ کاری
 • قدرت بالا به دلیل داشتن موتور بزرگ تر
 • دارای صفحه ثابت و محکم و عدم انحراف دستگاه و قطعه کار

 

نکات انتخاب دریل ستونی

در زمان انتخاب و تهیه یک دریل ستونی باید فاکتورهای مهمی را مورد توجه قرار دهید تا بهترین گزینه را مناسب با نیاز خود خرید نمایید. در ادامه به بررسی نکات مهم در انتخاب این دستگاه خواهیم پرداخت:

نوع دستگاه: دریل های عمودی به صورت عمده در دو نوع رومیزی و ثابت (زمینی) در بازار موجود می باشند. دریل های رومیزی از وزن سبک تر و ابعاد کوچکتری برخوردارند که در نتیجه حمل و نقل آسان تری نیز دارند. مدل های ثابت یا زمینی با وجود آن که سنگین تر هستند و حمل و نقل آن ها کمی دشوار است، اما قدرت بیشتری دارند.

سرعت: اکثر دریل های ستونی می توانند با سرعت های مختلف کار کنند تا امکان سوراخ کاری در سطوح مختلف برای کاربر فراهم شود. توجه داشته باشید که برای سوراخ کاری مواد سخت تر می بایست سرعت مته پایین تر باشد. سرعت در این دریل ها به وسیله جابه جا کردن تسمه در قرقره های بالای دستگاه انجام می شود.

توان: همانطور که مشخص است هرچه توان دریل عمودی بالاتر باشد، قدرت آن نیز بیشتر است و قابلیت سوراخ کاری مواد سخت تری را دارد. پس می بایست برای بررسی توان این دستگاه میزان وات آن را در نظر بگیرید.

سایز: سایز سه نظام در دریل های ستونی با قدرت موتور رابطه مستقیم دارد و هرچه سایز سه نظام بزرگ تر باشد، موتور قوی تر و اجزای دریل ستونی نیز بزرگتر می شوند. هرچه سایز سه نظام کوچک تر باشد دریل های ستونی ارتفاع و چثه کوچک تری خواهند داشت و بر روی میز گذاشته می شوند.

قابلیت تنظیم میز: میز آن قسمتی از دستگاه است که قطعه کار بر روی آن قرار می گیرد و معمولا در اکثر دریل های ستونی امکان تنظیم میز در ارتفاع مختلف وجود دارد. همچنین در برخی مدل های آن می توان میز را به طرفین و تا زاویه ۴۵ درجه چرخاند و در مدل های پیشرفته تر تا ۳۶۰ درجه امکان چرخش فراهم می شود تا امکان سوراخ کاری در زوایای مختلف برای کاربر فراهم شود. نمونه ای از این دریل ها نیز به چراغ LED مجهز هستند که به عنوان یک راهنما عمل کرده و محل دقیق ایجاد سوراخ را نمایش می دهند.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.