قلم تخریب چیست؟چه استفاده ای از آن میشود

قلم تخریب

قلم تخریب چیست؟چه استفاده ای از آن میشود

عملیات تخریب یکی از مهم ترین عملیات های شناخته شده در سرتاسر دنیا به حساب می آید. چرا که بدون از بین بردن سازه های قدیمی نمی توان سازه های جدید و به روز را جایگزین کرد. بنابراین بسیار مهم است که عملیات تخریب انجام شود. چکش های تخریب و بتن کن ها یکی از ابزار های پرکاربرد جهت تخریب بتن و مصالح ساختمانی هستند. این ابزار به خاطر قدرت بالایی که در تخریب دارند بسیار کاربردی و مناسب برای استفاده در پروژه های وسیع و سنگین می باشند.

این بزار آلات از بزرگترین های خانواده ابزار آلات برقی می‌باشند و عمده وظیفه‌ آن‌ها ایجاد تخریب بر روی بناهای ساختمانی می‌باشد. از شاخص‌ترین نکات این سری از ابزار آلات می‌توان به سنگین و پر قدرت بودن آن‌ها اشاره کرد.

قلم تخریب چیست

قلم‌ چکش تخریب که اغلب به آن‌ها قلم‌های بتن کن هم گفته می‌شود، به برخی از دریل‌ها (چکش‌های تخریب) متصل شده و برای کنده کاری یا تخریب بتن، چوب، آهن و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند این قلم‌ها در انتهای خود دارای شیارهایی هستند که به کمک آن‌ها، به دریل بتن کن یا چکشی تخریبی متصل می‌شوند و سپس به صورت با چرخش یا ضربه‌ای شروع به کار کرده و با نزدیک شدن به سطح مورد نظر، عمل تخریب را انجام می‌دهند.

آلیاژهای مورد استفاده در این ابزار مانند مته ها بسیار مقاوم مانند فولاد است تا برای تخریب سطوح سخت مشکلی ایجاد نشود. به طور کلی قلم های تخریب، مته هایی بسیار بزرگتر هستند که عمل تخریب را انجام میدهند و مناسب ایجاد سوراخ نیستند.

قلم تخریب

 

کاربردهای قلم چکش تخریب

این قلم‌ها کاربردهای بسیار زیادی دارند و از آن می‌توان برای حفاری در بتن و سایر مواد سخت، کنده کاری‌های عمیق و مواد سخت، حذف کردن کاشی‌های قدیمی . ایجاد کانال برای عبور دادن سیم‌ها یا کابل‌های برق یا لوله‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید ای موضوع را بدانید که برای هر یک از این کارها از یک قلم خاص استفاده می‌شود که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

انواع قلم تخریب

قلم تخریب

قلم‌های تخریب را به طور کلی می‌توان به دو گروه 1- قلم تخریب برای کار با دست 2- قلم تخریب مخصوص دستگاه های برقی و بادی دسته بندی کرد.

قلم تخریب برای کار با دست: از قلم تخریب برای استفاده و کار کردن در مواردی هست که دسترسی به دستگاه های تخریب وجود ندارد.این قلم ها به شگلی ساخته شده اند که بتوان با استفاده از چکش یا پتک به آنها ضربه زد.

قلم تخریب مخصوص دستگاه های برقی و بادی: اما خوب شما نمی توانید که همیشه با دست تخریب هارا انجام دهید، زیرا هم زمان بر بوده و هم احتمالا صدمه دیدن بیشتر است. پس دستگاه های مختلف تخریب به کمک شما می آیند که با استفاده از قلم ها مخصوص خودشان کار را برای شما مثل همیشه راحت تر و سریعتر کنند.

قلم چکش تخریب دارای انواع مختلفی است:

قلم نوک تخت

با استفاده از قلم نوک تخت می‌توان به صورت ظریف‌تر و با کنترل بیشتری کار کرد. معمولاً طول نوک تخت این قلم، برابر با قطر میله یا شفت است. از این قلم برای ایجاد حفره‌های خطی در داخل دیوار، برای جاگذاری کابل و بسیاری از کارهای دیگر استفاده می‌شود.

قلم نوک تیز

این قلم‌ها، بیشتر برای تحریب‌های کلی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. قلم‌های نوک تیز، از قلم‌هایی هستند که قدرت تخریب کنندگی بالایی دارند. نوک تیز این قلم باعث می‌شود تا بتوانید همه قدرت دستگاه را به یک نقطه کوچک وارد کنید. فرقی نمی‌کند که سطح مورد نظر شما، یک دیوار با کمی ناهمواری باشد که قصد تخریب یا کنده کاری قسمتی از آن را دارید یا یک دیوار بزرگ که باید به طور کامل آن را از بین ببرید؛ استفاده از یک قلم نوک تیز، همیشه یک راه حل بسیار مناسب محسوب می‌شود.

قلم تخریب سر کج:

سر این قلم‌ها کمی کج بوده و معمولاً در سایز‌های 8 و 10 میلی متری ساخته می‌شوند. این قلم‌ها بیشتر رای تراشکاری استفاده می‌شوند.

قلم تخریب شش گوش:

این قلم‌ها در محل اتصال خود به دستگاه دارای شش شیار هستند. آنرا با نام HEX نیز می‌شناسند. همچنین ساختار بسیار محکمی دارند و برای حفاری‌های عمیق ساخته شده‌اند.

قلم‌های تخریبی چهار شیار :

در انتهای این قلم‌ها، چهار شیار وجود دارد که از این طریق به دستگاه متصل می‌شوند. این قلم‌ها با سه طول مختلف به فروش می‌رسند که عبارتند از

کوتاه: قلم‌هایی با طول 25 سانتی متر

بلند: طول 40 سانتی متر

فوق بلند: طول 60 سانتی متر

قلم تخریب پنج شیار:

این قلم‌ها در انتها دارای پنج شیار هستند و از این طریق به دستگاه متصل می‌شوند. جالب است بدانید که چکش تخریبی که از قلم پنچ شیاره استفاده می‌کند، استهلاک کمتری به نوع چهار شیاره آن دارد. احتمال شکستن این قلم‌ها کمتر از قلم‌های چهار شیاره است در نتیجه، ممکن است که چکش‌های تخریب پنج شیاره قیمت بیشتری داشته باشند اما در نهایت خرید آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است و در طولانی مدت به شما سود بیشتری خواهند رساند.

این قلم‌های نیز در سه طول مختلف به فروش می‌رسند:

با طول کوتاه (30 سانتی متر)

طول بلند (40 سانتی متر)

طول خیلی بلند (60 سانتی متر)

قلم بیل شکل

این قلم یک گزینه بسیار عالی برای از بین بردن گچ‌های اضافی یا سایر سطوح ناهموار مانند سیمان باقی مانده زیرکاشی‌های کنده شده یا سایر مواد چسبنده است. طول نوک این قلم، از قطر لوله یا شافت بیشتر است. این ویژگی سبب می‌شود که قدرت تولید شده توسط چکش تخریب، به مساحت بیشتری از دیوار، ضربه وارد کند. برای کنده کاری یا تخریب در مساحت‌های بزرگ، بسیار کارآمد و مفید هستند.

قلم مخصوص کانال

این قلم، ابزاری ایده‌آل برای ایجاد کانال مناسب خطوط سیم‌های برق یا لوله‌های آب داخل دیوار است. این قلم دارای یک نوک به شکل نیم دایره است. این شکل قلم، عمل کنده کاری را بسیار آسان‌تر کرده و نتیجه خیلی بهتر و تمیزتری را تحویل می‌دهد.

قلم کاشی

از این وسیله به طور ویژه برای جدا کردن کاشی از سطح زیرینش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قلم بسیار شبیه قلم کاشی است اما تفاوت‌هایی هم دارد. همچنین نسبت به قلم بیل شکل، تخت‌تر است و بر خلاف آن کمی شیب دارد. این شکل ظاهری باعث می‌شود تا قلم به راحتی در زیر کاشی قرار گیرد و آن را به راحتی جدا کند. به دلیل زاویه دار بودن این قلم، دیگر نیازی نیست دستگاه تخریب را به صورت زاویه دار نگه دارید؛ و از این طریق برای نگه داری و کنترل دستگاه، انرژی کمتری نیاز است.

 

فواید به کار بردن این ابزار

عدم استفاده از قلم تخریب و انجام عملیات به صورت دستی باعث صرف وقت و انرژی بسیار زیادی میشود که با استفاده از این قلم مقدار آن به حداقل کاهش پیدا میکند. همچنین کیفیت کار انجام شده با قلم تخریب در مقایسه با کار دستی بالاتر است. تخریب مواد سخت هم مانند بتن با دست سرعت خیلی پایینی دارد که قلم های تخریب سرعت را بالا برده وکار را برای شما آسان میکنند.

قلم تخریب

نکات مهم در زمان خرید قلم چکش تخریب

 • جنس قلم

قلم های مختلفی در بازار موجود می باشند که هر کدام دارای کیفیت های مختلف هستند. ولی باید در نظر داشت که محکمی قلم همیشه به کار شما نمی آید و این نکته را باید مد نظر داشت که شرکت ارائه کننده قلم خود خوب می داند که اگر قلم خیلی هم سخت باشد امکان بیشتری وجود دارد که به دستگاه صدمه بیشتری وارد گردد.

 

 • نوک قلم

نوک قلم ها با هم متفاوت است هر چه نوک قلم تیز تر برای برای جاهای تخت تر و هر چه پهن تر برای لایه بردار بر روی سطوح نرم تر

 

 • طول قلم

انتقال نیرو از انتهای قلم تا سر قلم باید انجام شود شما باید به طول قلمی که تهیه می کنید، توجه فرمایید. اگر کارتان در عمق حفره ای است از قلم بلند استفاده نمایید در غیر این صورت هر چه قلم کوتاه تر بازدهی بهتری دارد.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از چکش تخریب:

 

توجه به نکات ایمنی در حین استفاده از چکش تخریب بسیار ضروری و مهم است. در زیر به نکات مهم اشاره شده است:

 

 • با توجه به اینکه این ابزار از وزن بالایی برخوردار بوده، باید فرد استفاده کننده توانایی کنترل و نگه داری آن را داشته باشد.
 • در هنگام تخریب استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک، دستکش، ماسک، محافظ گوش و لباس مناسب ضروری می باشد.
 • مراقب باشید که در هنگام تخریب فرد دیگری در آن محیط حضور نداشته باشد.
 • جهت تخریب نقطه مورد نظر سعی کنید کمی زاویه دار باستید تا عملیات تخریب به خوبی انجام شود.
 • در هنگام کار با چکش تخریب باید به صورت مداوم و ثابت فشار وارد شود تا این عملیات بدون نقص انجام شود.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.