مته برگی و کاربرد آن – معایب مته برگی

مته برگی

مته برگی و کاربرد آن – معایب مته برگی

مته برگی

برای ایجاد سوراخ عمیق در چوب، مته و دریل‌های مختلفی وجود داشته که دریل ستونی از کارآمدترین انواع آن‌ها است. اگرچه دریل ستونی ابزاری قدرتمند برای سوراخکاری بوده و با نصب مته گازور یا جا قفل روی آن می‌توانید حفره‌ای ظریف، دقیق و تمیز روی کار ایجاد کنید اما این دریل در همه‌جا در دسترس نیست.

روش دیگر برای ایجاد سوراخ عمیق روی تخته چوب‌های ضخیم استفاده از مته داگلاس روی دریل‌های بسیار پرقدرت است. اما این دریل‌ها وزن زیادی داشته و کاربر را حین کار بسیار خسته می‌کند.

البته اگر مهارت کافی دارید می‌توانید از مته گردبر برای ایجاد حفره‌ای گرد درون چوب استفاده کنید. این کار نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد. زیرا سرعت مته‌های گردبر کم بوده و ممکن است پشت قطعه کار برآمده شده یا چوب ترک بردارد. بهترین کار استفاده از مته برگی است.

مته برگی

مته برگی چیست؟

این مته یکی از انواع مته ها می باشد که همانند تمامی این ابزار ها، به منظور ایجاد سوراخکاری در چوب ها استفاده می شود. در واقع ماهیت مته، سوراخکاری های عمیق و یا کم عمق در بطن چوب است. اما طبیعتا برای انجام کار های مختلف، نیاز به گونه های مختلفی از مته ها داریم تا بتوانیم مطابق با نیاز ها، سوراخ هایی را درچوب ایجاد کنیم.

مته برگی نیز با داشتن ساختار جالب خود، می تواند سوراخی استوانه ای و قطور را در چوب ایجاد کند. تیغه پهن و صاف این مته به همراه ظاهر شبیه برگ آن باعث شده که به این نوع مته برگی بگویند. این بدنه ی پهن و برگ مانند، با چرخیدن خود، می تواند سوراخی پهن را در چوب ها ایجاد کند.

در قسمت نوک آن پیکانی تیز داشته که درون چوب فرو می‌رود و آن را به نوعی تثبیت می‌کند. از مته برگی بیشتر متخصصین برق و لوله کش‌ها برای ایجاد سوراخ هایی روی دیوار برای سیم کشی و لوله کشی استفاده می‌کنند.

 

کاربرد مته برگی

مته برگی، نوعی از مته است که هم بر روی دریل برقی و هم در دریل های شارژی از آن استفاده کرد. در نتیجه می توانید به راحتی و آسانی، اقدام به خرید و استفاده خوبی از آن داشته باشید. این مته می تواند سوراخی عمیق و استوانه ای شکل را درون چوب ایجاد کند.

اما باید اشاره کنیم که در هنگام استفاده از این مته، عموما پشت قطعه کار بر آمده می شود. در نتیجه، اگر قصد دارید تا بستر سوراخی که ایجاد می کنید، کاملا صاف و مسطح باشد، باید اشاره کنیم که مته برگی مناسب کار شما نیست.  از کاربرد های مته برگی می توان به سیم کشی و لوله کشی اشاره کرد.

گرچه کاربرد مته برگی با گازور یکی است اما این دو مته دارای تفاوتهایی هم میباشند. مهمترین تفاوتهای مته برگی با گازور این است که مته گازور حفره پهن با سطحی صاف و تمیز ایجاد میکند. در حالیکه مته برگی چنین قابلیتی را ندارد و سطح سوراخکاری شده، دارای برامدگی و برجستگی میباشد.

معایب استفاده از مته برگی

یکی از رایج ترین مشکلات در کار با این مته خرد شدگی و برآمدگی پشت قطعه کار است. اگرچه ممکن است برجستگی پشت چوب زیاد قابل تشخیص نباشد اما روش‌های زیادی برای ایجاد سوراخ‌ تمیز با آن وجود دارد.

به عنوان مثال: هنگام کار با دریل تخته چوبی به عنوان محافظ به پشت قطعه کار با گیره وصل کنید یا تا نیمه سوراخ را روی قطعه کار ایجاد کنید تا زمانی که سر مته از پشت چوب بیرون بزند سپس تخته چوب را برگردانید و سوراخ را با دریل کردن از پشت چوب تکمیل کنید.

 

نحوه اسفاده از مته برگی

استفاده از مته برگی بسیار آسان است اما بر خلاف مته مارپیچ نحوه قرار گرفتن عمودی آن روی قطعه کار هنگام سوراخ کاری بسیار مهم است. نکات استفاده از این مته به شرح زیر است:

 1. نقطه مرکزی سوراخی که قرار است روی چوب ایجاد کنید را علامت زده و شفت مته را داخل سه نظام دریل جای دهید.
 2. نوک پیکانی شکل مته را با علامتی که روی چوب زده اید تراز کنید و زاویه دریل را طوری تنظیم کنید که مته عمود بر سطح چوب قرار بگیرد. اگر از دریل ستونی استفاده می‌کنید زاویه مته باید موازی سطح چوب قرار بگیرد مگر این که میز دریل به موازات موتور نباشد.
 3. کلید دریل را به آرامی فشار دهید تا موتور روشن شده و مته حرکت کند. دریل را تا جایی که می‌توانید ثابت نگه دارید به طوری که سر مته درست روی نقطه علامت گذاری شده روی چوب قرار بگیرد. بهتر است برای جلوگیری از حرکت مته، روی نقطه علامت‌گذاری شده سوراخ راهنما ایجاد کنید.
 4. وقتی نوک مته روی قسمت علامت گذاری شده قرار داده شده و با چوب درگیر شد سرعت دریل را بالا ببرید تا سوراخ عمیقی ایجاد کنید. همینطور به دریل کردن ادامه دهید تا مته از آن طرف چوب عبور کند.
 5. پس از ایجاد کامل سوراخ در پشت چوب دریل را خاموش کرده و مته را از دریل جدا کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.