میخکوب چیست و روش کار با آن

دستگاه میخکوب

میخکوب چیست و روش کار با آن

در دنیای امروز به غیر از میخکوب ها، ابزارهای بسیار زیادی تولید و روانه بازار شده اند. که با برخورداری از یکسری ویژگی های ارزشمند به خوبی جایگزین ابزارهای دستی شده اند. میخکوب ها یا تفنگ های میخکوب از جمله ابزارهایی هستند که در این دسته بندی قرار می گیرند.

میخکوب پنوماتیک یکی از ابزارهای مفیدی است که امروزه جایگزین چکش شده است. این ابزار نسبت به نوع برقی یا شارژی آن ساختار ساده تری دارد. به خاطر همین سادگی و راحتی کار با آن طرفداران بسیاری پیدا کرده است. عمر مفید این نوع از ابزارها معمولا بیشتر از انواع برقی و شارژی آن است. با همه مزایایی که این نوع از ابزار دارد، به علت اینکه باید همراه با کمپرسور هوا و شلنگ آن استفاده شود، گاها دست و پا گیر است.

میخکوب بادی، یکی ا تجهیزات بادی در صنعت بوده که به وسیله قدرت باد، می تواند میخ را به خوبی در سطح مقطع مورد نظر وارد کند.

تفنگ میخکوب و کاربرد آن

ابزاری است که جهت اتصالات به کار گرفته می شود و می تواند میخ را به خوبی در سطح مقطع مورد نظر وارد کند. تفنگ های میخکوب انواع مختلفی داشته و بسته به نوع نیاز می توان برندهای گوناگونی از آنها را از بازار تهیه کرد. برخی مدل ها برای کارهای سنگین و پرفشار طراحی شده اند و برخی دیگر برای کارهای سبک تر مناسب هستند. میخکوب را بر اساس توان و نوع کاربرد هم دسته بندی می نمایند. منبع قدرت میخ کوب قابلیت جا به جایی ابزار و نوع کار آن را تعیین می کند.

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با میخکوب و کاربرد آن میتوان گفت که در کارگاه های عمرانی و ساختمانی چنانچه بخواهیم انواع قطعات را به سطوح بتنی متصل کنیم تفنگ های میخکوب و میخ و چاشنی میخکوب می توانند نیازما را به خوبی برطرف کنند.

میخ کوب ها با چاشنی کار می ‌کنند؛ یعنی برای آن که بتوان انواع میخ را به کمک تفنگ میخکوب پرتاب کرد از چاشنی استفاده می ‌شود.

 

از جمله کاربرد میخکوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سیستم های برقی و مکانیکی
 2. نصب انواع دیوار سبک و دکوراسیون داخلی یا اصطلاحا کناف
 3. اتصالات موقت و دایمی در کارگاه های ساختمانی و عمرانی
 4. متصل کردن پلیت ها و انواع صفحات و سازه ها به تیرآهن ها و بتن ها
 5. نصب زائده های برشی و انواع ورق های فلزی در سقف های عرشه فولادی و کامپوزیت
 6. نصب انواع توری های فلزی و پوشش های ایزولاسیون به بتن و مصالح دیگر

 

میخکوب

مزیت استفاده از تفنگ میخکوب چیست ؟

از جمله مزایای تفنگ های میخکوب آن است که:

نیازی به برق و هوا ندارند و امکان استفاده از آنها در کلیه مکان ‌ها برای کاربران فراهم است.

قادر است انواع میخ های ضخیم موجود در بازار را هم به خوبی پرتاب کند.

کوبیدن میخ با میخکوب، نه تنها از روش دستی آن سریع تر است، بلکه برای دست و مچ شما نیز راحت تر است. چراکه با استفاده از میخکوب، از فشار زیادی که بر دست ها و بازوهای نجاران وارد میگردد، کاسته میشود.

تفنگ های میخکوب را می توان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار داد یکی از موضوعاتی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌ گیرد انرژی لازم برای کار کردن با تفنگ های میخکوب است.

 

انواع میخکوب

انواع مختلف میخکوب براساس منبع قدرت تقسیم بندی میشوند: پرمصرفترین آنها میخ کوب های بادی و سپس برقی و شارژی میباشند، همچنین تفنگ های میخ کوب که به وسیله چاشنی کار میکنند. میخکوب ها کاربردهای بسیاری دارد و از نظر سایز در دودسته بزرگ و کوچک جای دارند.

میخکوب بزرگ: تفنگ میخکوب بزرگ برای کارهای فنی و تکنیکی و در کل کارهای بزرگ‌تری مثل نصب قطعات سقف کاذب استفاده می‌شود. روشن است که تهیه تفنگ میخکوب‌های بزرگ‌تر نسبت به مدل‌های کوچک‌تر هزینه بیشتری می‌طلبد؛ اما در عوض این نوع میخکوب‌ها به کاربران این اجازه را هم می‌دهند که با خرید لوازم یدکی مناسب، طول عمر و کاربرد این ابزارآلات را توسعه دهند.

میخکوب‌های بزرگ معمولاً بادی هستند، به این معنی که از هوای فشرده شده که از طریق یک شلنگ هوا به آن منتقل می شود، استفاده می کند تا میخ را بر روی سطح مورد نظر ما بکوبد.

میخکوب کوچک: تفنگ میخکوب کوچک برای انجام کارهایی کوچک و سبک مثل کار با چوب و نجاری‌های سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً اگر کسی در حال تعمیر یک صندلی یا نصب کردن یک تاج بر روی آن باشد باید برای کوبیدن میخ‌ها از یک تفنگ میخکوب کوچک استفاده کند.

میخکوب‌های کوچک هم در شکل بادی وجود دارند، اما مدل‌های کوچکی که از باتری استفاده می کنند متداول تر است.

میخکوب های پوششی

میخکوب های پوششی نوع خاصی از میخکوب های قاب بندی هستند که برای استفاده از میخ‌های کوتاه با سری بزرگ طراحی شده‌اند. از این نوع میخکوب برای نصب و اجرای اجزای مختلف سقف و کف‌پوش‌ها استفاده می شود.
همانند میخکوب های قاب بندی، این نوع نیز در دو نوع بادی و باتری دار موجود می باشد و هم چنین تنوع بالایی در پذیرش سایزهای مختلف میخ را دارا می باشند. نوع فنری در این نوع میخکوب معمول‌تر می باشد، هر چند نوع تسمه‌ای آن نیز موجود است.

میخکوب های نازک کاری و میخکوب های زیرپهن

از این میخکوب های خاص برای استفاده در نازک کاری یا استفاده از میخ‌های زیر پهن استفاده می‌شود. هم چنین از آن‌ها برای اتصال قطعات مختلف چوب استفاده می‌شود و نکته‌ی مهم این است که در آن‌ها سر میخ دیده خواهد شد. این میخکوب‌ها از میخ‌های متنوعی استفاده می‌کنند: از میخ‌های ۱ اینچی گرفته تا ۱٫۵ اینچی. نوع باتری دار آن نیز وجود دارد و در حال توسعه است.

 

خصوصیات تفنگ میخکوب

قدرت دستگاه

میخکوب هم مثل بسیاری از ابزار دیگر با قدرت‌ها و توان‌های متفاوتی تولید می‌شود و کاربر باید قدرت آن را بسته به نوع کار انتخاب کند. عموماً میخکوب‌های بزرگ‌تر قدرت بیشتری هم دارند، با این حال بهتر است که کاربر برای اطلاع از قدرت تفنگ میخکوب، دفترچه راهنما یا اطلاعات موجود بر روی بسته بندی آن را مطالعه کند.

وزن مناسب

یکی از پارامترهای مهم در انتخاب تفنگ میخکوب وزن آن است. اگر میخکوب وزن زیادی داشته باشد ممکن است که در حین استفاده تعادل کاربر را بر هم ریخته و جابه‌جایی ابزار را نیز برای او سخت کند.

 

پشتیبانی از انواع میخ

تفنگ میخکوب مناسب، میخکوبی است که قابلیت پشتیبانی از انواع مختلف میخ‌پرچ واشر دار را هم داشته باشد. میخکوبی که فاقد این قابلیت باشد را نمی‌توان یک ابزار مناسب و همراه دانست، چراکه ممکن است در شرایط خاصی با عدم پشتیبانی از میخ مورد نظر، کار کاربر را لنگ بگذارد.

لوازم جانبی

هر میخکوب در بسته بندی خود تجهیزات جانبی دارد که به سهولت استفاده کاربر از این وسیله کمک شایانی می‌کند. این تجهیزات عبارتند از:

 • استپ رینگ و فنر استپ رینگ
 • فرچه جهت تمیز کردن سیلندر و پیستون
 • عینک ایمنی
 • روان کننده
 • و …

تفاوت میخکوب و منگنه کوب

اشتباه معمولی که رخ می‌دهد این است که میخکوب و منگنه کوب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند یا یکی انگاشته می‌شوند. در صورتی که این طور نیست و تفاوت‌های زیادی با یک دیگر دارند.

از میخ کوب بیشتر در نجاری و صنایع چوبی استفاده می‌شود. در حالی که عمده‌ی استفاده از منگنه کوب‌ها در صنایع مبلمان سازی و رویه کوبی می‌باشد.

از دیگر تفاوت میخکوب و منگنه کوب در اندازه و سایز آنها است. با توجه به اینکه میخ ها قطر بزرگتری نسبت به منگنه دارند و سوراخ های بزرگتری را ایجاد می کنند، میخکوب ها اندازه بزرگتری نسبت به منگنه کوب ها دارند.

علاوه بر این می توان به سرعت میخ کوب نسبت به منگنه کوب اشاره کرد که میخکوب ها سرعت بالاتری دارند و اینکه وزن میخکوب ها نیز نسبت به منگنه کوب ها سبک تر است.

یکی دیگر از عمده تفاوت هایی که میان منگنه کوب و میخکوب وجود دارد این است که برای راه اندازی و استفاده میخکوب نیاز به روغن است، اما منگنه کوب را می توان با استفاده از فشار هوا راه اندازی و استفاده کرد.

این دو دستگاه دارای شباهت هایی نیز هستند:

از شباهت های اصلی میان این دو ابزار مکانزیم راه اندازی آنها و استفاده از هوای فشرده برای کار کردن است. عملکرد این دو ابزار شبیه به یکدیگر است و از آنها برای اتصال و چسباندن قطعات چوبی استفاده می شود. و در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. میخکوب ها و منگنه کوب ها از ابزار های مهم در صنایع چوبی هستند.

 

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.