کاربرد اره برقی- بررسی و آشنایی با انواع آن

اره برقی

کاربرد اره برقی- بررسی و آشنایی با انواع آن

معرفی اره برقی

اره برقی‌ ها ابزار پر کاربردی هستند اما انتخاب میان آن‌ها کمی گیج کننده است. اره‌ برقی ها انواع گوناگونی دارند که این موضوع کار را برای فهمیدن کارایی هر یک از این اره‌ها سخت می‌کند. در این مقاله میخواهیم به بررسی انواع اره ها بپردازیم تا انتخاب اره مناسب، برای شما راحت تر باشد.

اره های مختلف و متنوعی در بازار وجود دارد، برخی از آنها دستی و برخی دیگر برقی، برخی جنبه عمومی و برخی دیگر جنبه تخصصی دارند. که بنا به نیاز کاربران ساخته شده اند. انواع اره برقی معمولاً در برشکاری و در مواقعی که به قدرت بیشتر دستگاه و نیروی انسانی کمتر نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد.

اره های برقی نسبت به اره های دستی، سرعت، قدرت و دقت بالاتری دارند. اره برقی، در حقیقت نوعی ابزار قابل حمل و مکانیکی هستند. بیشترین مورد استفاده از آن‌ها کار کردن با چوب به خصوص کار بر روی تنه درختان و کنده درختان زنده و یا قطع شده است.

به طور کلی می‌توان گفت اره برقی ها از یک طرف ابزاری بسیار خطرناک به شمار می‌روند و امکان ایجاد حادثه از طریق آن‌ها، وجود دارد. از طرف دیگر این دستگاه‌ها نیازمند نگهداری و مراقبت هستند. باید بطور مدوام، تمیزکاری شوند تا از این طریق، خرده‌های چوب و ذرات خاک اره، به بخش‌های مکانیکی دستگاه مورد نظر، وارد نشود و به این بخش‌ها آسیب نرساند.

اره برقی

اره برقی ها از لحاظ تامین نیروی محرکه مورد نیاز خود به چهار دسته تقسیم میشوند:

 • احتراقی – بنزینی
 • سیمی
 • بی سیم و باتری خور
 • دستی

عمده کارهایی که می توان با یک اره برقی انجام داد، عبارتند از:

 • برای قطع کردن درختانی که خشک هستند
 • برای بریدن قسمت هایی از درخت به عنوان هیزم
 • هرس کردن درختان تازه
 • قطع درختان جنگل به منظور مهار آتش
 • برداشت چوب از مزرعه هایی که چوب تولید می کنند
 • برش بتن و آسفالت
 • برش یخ
 • در بعضی از جراحی های پزشکی

 

انواع اره های چوب بر برقی

 • فارسی بر
 • افقی بر
 • عمود بر
 • میزی
 • گردبر
 • مویی
 • پروفیل بر
 • کاشی بر
 • رادیال(بازویی)
 • زنجیری
 • نواری
 • دورکن
 • ریلی
 • کف رنده

اره فارسی بر:

اره های فارسی بر نوعی اره‌ تخصصی‌ هستند. ولی برخلاف تخصصی بودنشان ابزار رایجی در نجاری‌ محسوب می‌شوند. اره فارسی‌بر همان گونه که از اسم آن پیداست برای نوع خاصی از برش در قطعه ساخته‌شده به نام برش فارسی.

برش فارسی برشی است که شما می‌توانید زاویه برش را از ۹۰ درجه به هر زاویه‌ی دیگر دلخواه چه در طول و چه در عرض تغییر دهید. مفهوم حرفم را اشتباه برداشت نکنید، برش فارسی می‌تواند قطعه کار را به صورت عرضی با زاویه ۹۰ درجه به خوبی برش بزند. در هر صورت دلیل اصلی خرید یک فارسی بر برای نجاران برش‌های زاویه‌ای است. زیرا برش‌های عرضی به راحتی توسط اره‌ میزی انجام می‌شود.

دستگاه‌های فارسی بر در طراحی‌های مختلف از اره فارسی بر ساده گرفته تا نوع ترکیبی کشویی موجود هستند.

نحوه کار فارسی بر

یک تیغ اره‌ی بزرگ دایره‌ای گردان که روی یک پایه‌ی نگهدارنده ثابت شده است و قطعه کار ثابت شده را با چرخش خود می‌برد. قطعه کار توسط نقاله نگه ‌داشته شده تا مطمئن شویم به صورت ۹۰ درجه در مقابل تیغ فارسی قرار گرفته است.

کاربردهای اره فارسی بر

 • با استفاده از فارسی بر شما می‌توانید برش‌های عرضی، فارسی، اریب یا ترکیبی را روی چوب، پلاستیک، تخته سه لا و خیلی از مواد نرم دیگر ایجاد کنید.
 • اره‌های فارسی بر به دلیل کارایی بالا در صنعت نجاری مانند ساخت مبلمان و کابینت‌ها، قاب‌ها و دیگر کارها اهمیت به سزایی دارد.
 • اره‌های فارسی بر دو کاره به صورت گسترده در برش‌های تمیزتری مانند قرنیز‌ها استفاده می‌شوند.

اره افقی بر:

تیغه‌‌ی این اره برقی با سرعت خیلی زیاد و مداوم با فشار جلو و عقب کشیده می‌شود. با این حرکت ثابت و با سرعت اره کردن اتفاق می‌افتد که برای قطعه کردن چوب به کار می‌رود. اره افقی بر در دو مدل با سیم و بدون سیم در دسترس است؛

کاربردهای اره افقی بر

اره افقی بر اره‌ی بسیار مناسبی برای جدا کردن دیوار خشک‌ها، نصب کردن در‌ها و پنجره‌ها، بریدن لوله‌های PVC، قطعه کردن چوب توسط میخ و خیلی کارهای دیگر مانند کندن کاشی‌ها از زمین است.

اره افقی بر برای هرس درختان، قطعه کردن چوب، آجر و کاشی استفاده می‌شود. قابلیت این دستگاه به علت سرعت بالا در تخریب مواد سخت بیشتر برای بازسازی و تخریب استفاده می‌شود.

تنها کاری که شما احتیاج دارید عوض کردن تیغه‌ی اره است که تقریباً با استفاده از تیغه‌ی مناسب می‌توانید به هر نوع مواد با هر نوع جنسی مانند آجرها و کاشی‌ها نفوذ کنید.

اره عمود بر

اره عمود بر تقریباً مانند اره افقی بر کار می‌کند اما در دو نکته با هم متفاوت هستند.

اولین نکته تیغه‌ی عمود بر است که در زیر دستگاه تعبیه شده ولی تیغه افقی بر از دماغه‌ی جلوی دستگاه بیرون آمده است.

نکته‌ی دوم این است که اره عمود بر برای برش‌های منحنی و هر نوع برشی به غیر از برش‌های صاف و هموار طراحی شده‌اند.

عمود برها در مقایسه با افقی برها بسیار دقیق‌تر هستند؛ و همین‌طور تنها اره‌ی برقی از نوع دستی هستند که توانایی برش‌های منحنی را دارند.

کاربردهای اره عمود بر

اره عمود بر یک اره‌ی برقی چند کاره است که می‌تواند هم برش‌های منحنی و هم برش‌های صاف را بر روی اقسام مختلف مواد از جمله چوب، پلاستیک، فلز، گرانیت و کاشی بزند. یکی دیگر از مزایای این اره استفاده‌ی آن در مصارف خانگی و نصب صفحات میز بر روی کابینت و دیگر وسایل است.

استفاده عمود بر روی پروفیل‌های داخلی از دیگر مزایای این اره است. ایجاد یک سوراخ برای تیغ اره توسط دریل تنها کاری است که باید انجام دهید و حالا قطعه شما آماده‌ی انواع برش است از منحنی گرفته تا برش‌های صاف.

اره میزی

یکی از پر کاربردترین ابزار کارگاه‌های نجاری و صنعتی هستند. این ابزار برای متخصصین، صنعتگران و … مفید است. کاربرد این نوع اره به قدری وسیع است که شاید تصور کارگاهی بدون اره میزی ممکن نباشد. نحوه کار اره میزی بسیار ساده است، وقتی یک تیغ اره‌ی گرد در یک نقطه ثابت با سرعت بالا می‌چرخد نجار چوب را به سمت تیغ اره هدایت می‌کند.

کاربرد اره میزی

اره میزی به صورت گسترده در صنعت نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید از این اره برای برش چوب، نئوپان، تخته سه لا، ام دی اف (MDF)، پلاستیک و حتی فلزات نرم مانند آلومینیوم استفاده کنید.

نحوه کار با اره میزی

تیغ اره گرد ثابت بر روی یک محور با آخرین سرعت می‌چرخد و قطعه کار به سمت تیغه دوار رفته و بریده می‌شود.

مزایا و معایب اره میزی

از مزایای اره میزی میتوان به قابلیت برشهای مختلف اشاره کرد. می‌توانید تخته‌های پهن را برش ساده، برش‌ عرضی و یا برش‌های فارسی بزنید. همین‌طور می‌توانید با توجه به مدل مورد نظر و متمایل کردن تیغه، برش‌های اریبی زده و حتی با تیغه مناسب شیار روی کار ایجاد کنید.

معایب اره میزی این است که قابلیت جابجایی نداشته و جای بیشتری را در کارگاه شما می‌گیرد. همچنین برای برش فارسی و کاهش ضخامت الوار مناسب نیست. با توجه به آمار اتفاقات پیش‌آمده اره میزی یکی از دستگاه‌های بسیار خطرناک است. هنگام کار با دستگاه باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری کنید.

 

اره گردبر

اره های گردبر هم مانند اره میزی‌ها بسیار پرکاربرد بوده و یار باوفای نجارها و همین‌طور پروژه‌های (DIY) هستند. همچنین ابزاری همه کاره‌ بوده که قابلیت جابجایی هم دارند. کار اصلی اره های گردبر بریدن چوب‌ها و دیگر قطعات نرم است. از این رو می‌توان گفت نوعی اره میزی قابل حمل است. همین‌طور می‌توانید با استفاده از این اره مواد سخت‌تر مانند آهن را نیز با تیغه‌های مناسب برش دهید.

نحوه کار اره گردبر

یک ابزار دستی است که با یک تیغه‌ی چرخان به قطعه کار فشار آورده تا آن را برش دهد. به این مفهوم که قطعه کار باید ثابت باشد و تیغه برش چرخان آن را برش می‌دهد.

مزایا و معایب اره گردبر

از مزایای این ابزار اینست که: یک اره همه کاره با قدرت بالا که توانایی برش‌های مختلفی را دارد.

قابلیت جابجایی بالا و اشغال فضای بسیار کم

می‌توانید قطعه چوب‌های بلند را کوچک کرده و قطعه کارهایی که روی اره میزی قابل استفاده نیستند را از طریق اره گرد بر ببرید.

و معایب آن اینست که اصلاً ابزار دقیقی نیست مگر زمانی که از ریل و واگن یا همان لاینرگایدها یا دستگاه میز برش استفاده کنید.

اره مویی

اره مویی اره‌ای برقی و کاملاً تخصصی است و مانند اره نواری از یک ردیف فلز و دو چرخ ساخته شده است. این اره به دلیل حساسیت فوق‌العاده آن برای دقیق بودن برش‌ها ابزاری کاملاً تخصصی است. اگر به برش‌های بسیار ظریف و یا الگوی پیچیده‌ای بر روی چوب احتیاج دارید بهترین گزینه اره مویی است.

کاربرد اره مویی

اره مویی برای برش‌های مدل دار، معرق کاری، ساخت پازل، حروف‌ الفبا، منبت کاری، قاب، عروسک‌های چوبی و خیلی کارهای دستی دیگر استفاده می‌شود.

همچنین این دستگاه برای نجارانی که عروسک‌ و یا کارهای هنری چوبی می‌سازند بسیار محبوب است.

پروفیل بر

این اره در درجه‌ی اول برای برش‌های عرضی در مواد با جنس سخت استفاده میشود. برخلاف اره فارسی بر که مخصوص برش مواد نرم است این اره برای برش اجسام با مواد سخت مانند فلز، آجر، بتن و سنگ کاری در ساختمان طراحی شده است. همچنین می‌تواند برش‌هایی با زاویه هم ایجاد کند البته نه به دقت اره‌های فارسی بر.

از آنجا ‌که معمولاً افرادی که به پروژه‌های DIY (خودت انجام بده) علاقه دارند احتیاج به برش‌های سخت ندارند. با این حال اره‌های پروفیل بر در بازار موجود و بیشتر در مغازه‌های تخصصی ابزار آلات چوب پیدا می‌شوند.

نحوه کار اره پروفیل بر

یک دیسک ساینده که با بالاترین سرعت دور بر دقیقه روی یک پایه‌ی نگهدارنده متصل به میز به سمت قطعه کار رفته و آن را برش می‌دهد. همان‌گونه که می‌بینید روش کار با اره پروفیل بر مانند اره فارسی بر است. فرق عمده‌ی آن‌ها در تیغه‌ی اره است. در اره فارسی بر تیغه‌ی فولادی دندانه‌دار تیغه‌ی برش است در صورتی‌که در پروفیل بر یک دیسک ساینده مانند تیغه عمل می‌کند.

کاشی بر

همانطور که از اسم این اره پیداست برای بریدن جسم‌های سخت مانند کاشی‌ها، تعبیه شده است. آن‌ها توانایی برش کاشی‌های سرامیک، شیشه‌ای، گرانیت، مرمر و چینی را دارند.

اره گردبر و اره میزی نمی‌توانند به‌راحتی یک کاشی را برش دهند. زیرا کاشی‌های سرامیکی بسیار سخت و شکننده هستند و به دستگاه برش مخصوص احتیاج دارند. اره‌های کاشی بر اصولاً مجهز به تیغه‌های الماسی شکلی هستند که توانایی برش کاشی‌ها را با شرایط لازم دارند.

بسته به نوع برش، اره‌های برش مرطوب و خشک وجود دارد که از مزایای برش مرطوب می‌توان به خنک نگه‌داشتن تیغه و قطعه کار اشاره کرد که باعث تولید محصولی تمیزتر می‌شوند.

رادیال(بازویی)

اره رادیال اره‌ای برقی و منحصر به فرد است به غیر از اینکه تیغه‌ی این اره به میز متصل است به یک بازوی همراه نیز متصل است. قطعه کار به صورت ثابت روی میز نگه‌داشته شده در حالی که تیغه چرخان در امتداد بازوی همراه به صورت مستقیم در جهت بازویی برش می‌زند.

هدف اصلی این اره زدن انواع برش‌ روی قطعه کار توسط یک اره است. اره بازویی تمامی برش‌ها از جمله برش عرضی، برش فارسی، برش ترکیبی و غیره است.

زنجیری

اره‌ی زنجیری با استفاده از تیغه‌های زنجیره‌ای دندانه دار می‌تواند انواع مواد به خصوص چوب را ببرد. این اره برش‌های دقیق به شما نمی‌دهد اما یکی از سریع و پر بازده‌ترین دستگاه‌های برش چوب در حجم زیاد با مقدار زمان کم‌تر است.

نکته: قبل از شروع کار از توانایی استفاده طولانی این اره اطمینان حاصل کنید. قبل از روشن کردن دستگاه حتماً مدت زمانی را صرف آشنایی با وزن و گیره و طرز در دست گرفتن دستگاه کنید تا قبل از شروع کار به آن عادت کنید.

 

نواری

اره نواری با حرکت مداوم نواری از فلز، مابین دو چرخ کار می‌کند. این اره برقی برای برش بر روی انواع لوله‌ها و هر نوع جسم منحنی (شبیه کاری که عمود برها انجام می‌دهند فقط کمی قدرتمند‌تر) ساخته شده است. اره نواری در دو مدل افقی و عمودی موجود است. اره نواری‌های ثابت که غیرقابل حمل و بسیار بزرگ هستند و اره نواری‌های قابل حمل که به نسبت دیگری کوچک‌تر هستند.

کاربرد اره نواری

این اره می‌تواند برای کوچک کردن الوارهای بزرگ، برش‌های افقی برای اندازه کردن قطعه کار و همین‌طور زدن برش‌های فارسی توسط نقاله فارسی بر استفاده شود. اره نواری عمودی ابزار بسیار مناسبی برای کاهش ضخامت الوار است.

اره نواری افقی اصولاً در صنعت فلزکاری استفاده می‌شود. امروزه به علت سرعت بالاتر و بازده بیشتر جای آهن ‌بر های برقی را در این صنعت گرفته‌اند.

نحوه کار اره نواری

تیغه‌ی اره نواری که بین دو چرخ کار می‌کند از یک ردیف فلز که یک طرف آن دندانه‌ای شکل است تشکیل شده است. در اره نواری‌های عمودی قطعه کار عمود بر تیغه‌ی صفحه قرار می‌گیرد. در افقی‌ها زیر یک صفحه قرار گرفته و از بالای قطعه کار آن را برش می‌دهد.

 

اره دورکن

اره دورکن ‌ها تنها برای یک منظور ساخته شده‌اند و آن هم تبدیل کردن قطعه کارهای خیلی بزرگ به تکه‌های کوچک‌تر است. دورکن‌ها دستگاه‌های بسیار بزرگی هستند که تیغه‌ی آن‌ها در طول دستگاه حرکت کرده و برش میزند. از این جهت دور کن‌ها شباهت زیادی با اره ریلی دارند ولی هر کدام برای منظوری ساخته شده‌اند.

دورکن ‌ها در دو مدل افقی و عمودی موجود هستند. مدل‌های افقی بسیار بزرگ هستند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. به همین جهت مدل عمودی آن پر طرفدار تر است.

کاربرد اره دورکن

کاربرد اصلی دورکن‌ها تبدیل قطعه کارهای خیلی بزرگ در جنس‌های مختلف به قطعات کوچک‌تر مستطیلی شکل است. این اره برای چوب نئوپان، تخته سه لا، MDF، ورقه آکریلیک، ورقه لمینیت و غیره استفاده می‌شود.

با تغییر تیغه می‌توانید جنس قطعه کارها را نیز عوض کنید. مانند تیغه‌ای برای ورقه‌های آلومینیومی یا پلاستیکی. دورکن ها در صنعت کابینت سازی بسیار پرکاربرد هستند، زیرا قطعات بزرگ در حجم‌های زیاد باید به قطعه‌های کوچک‌تری تبدیل شوند.

 

ریلی

اره ریلی همان گردبر‌ است به همراه یک ریل فلزی که این ریل برای بالا بردن دقت و ثبات اره طراحی شده است.

نحوه کار با این اره، ریل فلزی را به قطعه کار یا ورقه وصل کنید. بعد تیغ گردبر را درون کار برده و به جلو حرکت دهید تا برش ایجاد شود. اره ریلی به اره گردبر نفوذی نیز معروف است. تیغه پشتی تمامی پس‌زنی‌ها را از بین می‌برد و برشی صاف تحویل می‌دهد.

مزایا و معایب اره ریلی

از مزایای این اره برقی این است که اره گرد بر با لبه چسبان نیست. اره ریلی در مقابل لبه چسبان هیچ حرکت غیر مستقیم و یک طرفه و تندی ندارد. فقط می‌تواند در امتداد ریل به عقب و جلو حرکت کند که این عمل اره ریلی را برای زدن برش‌های صاف گزینه‌ی بهتری می‌کند.

در بسیاری از موارد می‌توانید بدون گیره نیز از آن استفاده کنید. لاستیک‌های زیر ریل باعث ثابت شدن موقعیت ریل شده و قدرت برش اکثر چوب‌های نرم را دارد.

می‌توانید قطعه کارهای عریض‌تری را در مقایسه با اره میزی برش دهید.

برخلاف اره میزی قابل حمل است.

می‌توانید برخلاف گردبر معمولی در اره ریلی عمق برش را دقیقاً کنترل کنید.

از معایب آن اینست که قطعه کار باید برای کنار آمدن با ریل جنس محکمی داشته باشد.

با وجود توانایی اره ریلی برای زدن برش‌های صاف ولی ابعاد لبه‌های کار با اره میزی بسیار دقیق‌تر است.

از اره ریلی نمی‌توان برای فرزکاری و ایجاد کام و زبانه استفاده کرد.

کف رنده

کف رنده‌ها اره‌ برقی خیلی کمیاب ولی بسیار کارآمدی هستند. با توجه به اسم آن می‌توانید حدس بزنید که برای کمک کردن به اره کردن کف کار به شما کمک می‌کنند. دستگاه‌هایی به نسبت جمع و جور هستند و این امکان را به شما میدهد حتی در فضاهای کوچک از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از کف رنده بسیار آسان است. میز آهنی را بر روی زمین بگذارید و چوب را روی آن بچینید و بعد تیغه‌ی اره را آرام آرام بر روی چوب حرکت دهید.

کاربرد کف رنده

کف رنده بسیار برای کسانی که کار کفپوش انجام می‌دهند مفید است. ولی برای کسانی که می‌خواهند خانه‌ی خود را بازسازی کنند عمود بر کفایت می‌کند. بهترین مزیت کف رنده توانایی انجام برش‌های طولی افقی و فارسی بر به آسانی است. به علت قابل حمل بودن بسیار انتخاب مناسبی برای پیمانکارها و متخصصین است.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.