معرفی انواع مغار در صنعت چوب

مغار

معرفی انواع مغار در صنعت چوب

مغار و انواع آن در صنعت چوب

با اجرای طرح‌های مختلف روی چوب می‌تونی جلوه و زیبایی سازه و وسایل چوبی رو چندبرابر کنید؛ برای این‌کار باید سطح‌چوب رو براده‌برداری کرد تا با تراشیدن یا کنده‌کاری به طرح موردنظر رسید. پس باید از ابزارآلات مناسب این کار مانند مغار استفاده‌کنید. این کار در هنرهای منبت‌کاری یا خراطی روی چوب قابل انجامه و باید از انواع مغار، مغار مناسب آنرا استفاده‌کرد.

مغار انواع و سایزهای مختلفی دارد، که نسبت به نوع طرح و سختی‌چوب درنظر گرفته‌می‌شوند. سایزبندی مغار براساس پهنای آن تعیین‌می‌شود. هرمغار از دوقسمت تشکیل شده‌است: 1.دسته (از جنس چوب یا پلاستیک) 2. تیغه‌فلزی

در این مقاله قصدداریم به معرفی انواع مغار در صنعت‌چوب بپردازیم.

انواع مغار

مغارها براساس کاربرد انواع‌مختلفی دارد و به 4دسته مشتی، چاقویی، قاشقی و منبت تقسیم‌می‌شود.

مغار مشتی دسته این ابزار ظریف و کوتاه است و برای کار با آن نیاز به استفاده از چکش نیست و با فشاردست میتوان کنده‌کاری را انجام‌داد. این مغار براساس شکل آن به سه‌دسته قاشقی، خم و ساده تقسیم‌می‌شود

چاقویی تیغه این مغار شبیه به چاقو است و برای کارهای خیلی ظریف مورداستفاده قرارمی‌گیرد.

قاشقی  یکی از انواع مغاراست که مخصوص ساخت تار است و برای کاربردهای‌مشخص تعبیه‌شده.

خراطی دارای ارتفاع و قطر بیشتر نسبت به انواع‌دیگر است. این مغار روی پایه قرارمی‌گیرد و چوب درحال چرخش را فرم‌میدهد و در سه‌نوع نون گاز، پولاد سرکج، پولادصاف می‌باشد.

منبت همانطورکه از اسم آن مشخص‌است این مغار برای منبت‌کاری استفاده‌می‌شود که خود چندنوع دارد: 1.تخت 2. نیم‌باز 3.گلویی 4. شفره

انواع مغار منبت و کاربرد آن:

  • مغار تخت: شکل‌ظاهری مغارتخت به اینصورت است که یک سمت آن پخ و طرف‌دیگر آن زاویه‌دار و تیز است. تیزبودن نوک‌مغار، عمل کنده‌کاری روی چوب را آسانتر می‌کند. از این مغار برای کنده‌کاری روی سطح‌صاف، ایجاد خطوط و …. استفاده می‌شود. ناگفته‌نماند که به کوچکترین سایز این مغار تخت مغار کبریتی نیز میگویند.
  • مغار نیم‌باز: تیغه‌ی این مغار تخت نیس و حالت نیمه‌گرد دارد. سایز این ابزار با دوشماره به شکل 4 – 6 مشخص شده‌است. یکی از اعداد اندازه انحنای مغار و دیگری پهنای‌تیغه را نشان‌می‌دهد. از این ابزار زمانی استفاده‌می‌کنیم که هنگام‌کار به انحنای کم و ملایم نیاز داشته‌باشیم.
  • مغار گلویی: ای مغار شبیه نوع نیم‌باز است با این تفاوت که انحنای مغارگلویی بیشتر و حالت نیم‌دایره‌ای دارد. زمانی از این ابزار استفاده‌می‌کنیم که درحین‌کار به انحنای‌بیشتری نیازداشته‌باشیم. مانند: غنچه‌ها،گلهای گرد و…
  • مغار شفره: مغارشفره در دو سایز بزرگ و کوچک وجوددارد. نوک این مغار بصورت هفتی‌شکل است. از مغار بزرگ برای ایجاد خطوط اولیه روی کار و به نوعی جداسازی خطوط‌طرح از زمینه و طرحها از یکدیگر، و از مغار کوچک برای ظریف‌کاری و انداختن خطوط‌اصلی و تزیینی طرحها استفاده‌می‌شود.

نوعی از این مغار وجوددارد که سطح آن کاملا V نیست و دارای کمی انحنا و شبیه به U می‌باشد که به آن مغار شفره‌ی گلویی می‌گویند.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.