آشنایی با انواع تیغ اره و راهنمای خرید آن

jigsaw

آشنایی با انواع تیغ اره و راهنمای خرید آن

تیغ اره ها یکی از پرکاربردترین ابزارهایی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. تیغ اره ها بر اساس کاربرد و جنس تیغه انواع مختلفی دارند که هرکدام برای برش سطوح خاص و همچنین دستگاه خاص طراحی شده اند.

این تیغه‌ها در ماشین‌هایی چون اره میزی، دورکن، فارسی بر، اره دیسکی، اسلایسر ها چند تیغ و بسیاری دیگر از ماشین‌های نجاری استفاده می‌شود و میتوان سطوحی نظیر چوب، آلومینیوم، ام دی اف، فولاد و استیل، یو پی وی سی، پلکسی گلس و … را با آن برش زد.

یکی از مشکلات اساتید برای انتخاب تیغه مورد نظر، نداشتن اطلاعات کافی از انواع تیغ اره گرد، موارد مصرف، خصوصیات هر تیغه و معایب و مزایای آن است. شاید یکی از دلایل افت کیفیت کار برخی نجارها، عدم اطلاع از تفاوت‌ها و قابلیت‌های تیغه اره گرد باشد. ما در اینجا به معرفی انواع تیغ اره و کاربرد هرکدام می پردازیم.

jigsaw

انواع تیغ اره

 

تیغه اره PVC

این تیغه ها مخصوص برش ورق‌های PVC، پلکسی گلس، روکش چوب، کف پوش‌های لمینیت، تخته چند لایی و … می باشند و معمولاً دارای دندانه‌های ریز، کم‌عمق و نزدیک به هم هستند و به‌ راحتی ورق های نازک را برش می دهند.

تیغ شیار زن

این تیغه برای شیار زدن روی سطوح چوبی خام و صفحه مورد استفاده قرار می گیرد و مانند شیار پشت باکس برای قرارگیری ورق، شیار شیشه و …می باشد و دارای دو نوع ثابت و متغیر است.

نوع ثابت به صورت تک تیغ می باشد و عرض شیار ثابتی ایجاد می‌کند.

نوع چند تیغ به صورت عرض های مختلف در سطح کار شیار ایجاد می کند.

تیغه برش خط زن

این تیغه‌ های مخصوص، اره دورکن ها و یا پنل برها می باشند. به وسیله ی ایجاد یک شیار بسیار کم‌ عمق هم‌ راستا با تیغه ی اصلی از ایجاد لب پریدگی در صفحات ام دی اف، کورین و ملامینه جلوگیری می کند و این تیغه هم‌ راستا با تیغه اصلی قرار می گیرد و جهت گردش آن هم مخالف جهت گردش تیغه ی اصلی می باشد.

این تیغه ها، دارای اندازه و قطر کوچک تری نسبت به دیگر تیغه‌ها می باشند و معمولاً در قطرهای ۱۰۰ و ۱۲۰ میلی‌ متری تولید می‌شوند. تعداد دندانه و تراکم آن هم معمولا کم می باشد و در انواع یک و دو تکه تولید می شوند.

تیغه برش صفحات کورین

صفحات کورین، بدون درز، قابلیت فرم پذیری بالا و مقاومت بالای خود در برابر مواد شیمیایی و اسیدی می باشند، به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل جنس خاص و ترکیبات مخصوص آن به تیغه‌های مخصوص برش کورین نیاز می باشد و در صورت استفاده از تیغه ی نامناسب برش‌ها دارای لبه ‌های نامنظم و شکسته می شوند. تیغه‌های مخصوص کورین دارای تعداد دندانه‌های بیشتر و با عمق کم است و در این حالت برش ها بدون لب پریدگی و با کیفیت می شوند.

تیغه برش صفحات ام دی اف و ملامینه

این تیغه، مخصوص برش صفحات ام دی اف و روکش ملامینه می‌باشند و تیغه از نظر قرار گیری دندانه ها به صورتی می باشد که برش ها باعث ایجاد شکستگی و لب پریدگی در خط برش نمی شود.

تیغ اره گرد برای برش چوب خام یا تیغه اره چوب بر

این تیغه ها معمولا، برای برش چوب‌ های خام و سخت مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله ی آن برشی سریع و تمیز خواهید داشت. تعداد دندانه‌های این تیغه بین ۲۴ تا ۴۰ عدد می باشد نسبت به تیغه MDF معمولاً ارتفاع و گام‌های بلندتری دارند. برش چوب خام به وسیله ی تیغه MDF به سختی انجام می شود و در مواردی باعث سوختن چوب، لب پر شدن قسمت برش و کیفیت پایین می‌شود.

 

انواع تیغ اره های دیسکی از لحاظ کاربرد:

کلیه ی این تیغه ها دارای کاربردهای مختلف می باشند و در ذیل انواع آن ها را بیان می کنیم:

 • تیغ اره های آتشی
 •  آتشی سرد بر
 •  آتشی گرم بر
 • دیسکی سگمنتال
 •  آبصابونی (HSS)
 • دیسکی سر الماس (TCT – HM)
 • دیسکی سر الماس برش چوب
 • سر الماس برش ام دی اف MDF
 • الماسه خط زن
 • الماسه شیار زن
 • الماسه آلومینیوم بر
 • الماسه آهن بر
 • الماسه فولاد بر
 • تیغ اره های دیسکی جنرال
 • تیغ اره های الماسه مولتی چوب بر

 

انواع تیغ اره های دیسکی از نظر جنس بدنه و نوک دندانه

از نظر جنس بدنه و نوک دندانه این تیغه اره ها دارای تنوع بسیار زیادی می باشند.

تیغ اره های دیسکی کروم وانادیوم هشتاد:

جنس بدنه و نوک دندانه های این تیغه ها معمولا از کروم وانادیوم هشتاد می باشد.

تیغ اره های دیسکی سگمنتال:

جنس بدنه ی تیغ اره های دیسکی سگمنتال از کروم وانادیوم هشتاد و جنس دندانه ها از فولاد تند بر (HSS) می باشد.

تیغ اره های دیسکی با جنس بدنه و نوک دندانه فولاد تند بر (HSS):

جنس بدنه و نوک دندانه های این نوع تیغه اره معمولا از فولاد تند بر HIGH SPEED STEEL می باشد و در سه گرید HSS – HSS DMO5 – HSS EMO5 تولید می شوند.

تیغ اره های دیسکی الماسه تنگستن کارباید TCT:

از بزرگترین و پرکاربردترین گروه تیغ اره های دیسکی، این نوع می باشد و جنس بدنه ی آنها از فولاد آلیاژی و جنس نوک دندانه ها تنگستن کارباید می باشداین تیغ اره برای برش انواع چوب، ام دی اف، پانل های چوبی، ساندویچ پانل ها، انواع فولاد آلیاژی و سوپر آلیاژی، انواع فلزات رنگین، یو پی وسی، پلکسی گلس، ملامین، لترون، سنگ و گرانیت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحه های فیبری:

متریال اصلی تشکیل دهنده ی این صفحه ها، دانه های سایشی از جنس اکسید آلومینیوم و اکسید زیرکونیوم می باشد که به کمک چسب و رزین در کنار هم قرار می گیرند. و برای برش انواع پروفیل های آهنی و در بعضی مدل های پروفیل های استیل مورد استفاده قرار می گیرد.

دیسک های برشی الماسه:

این صفحه ها مانند صفحه های فیبری در لبه های تیغ اره های دیسکی الماسه از دانه های سایشی استفاده شده است و تفاوت آن در این می باشد که دانه ها با استفاده از دستگاه های مخصوص به لبه تیغ اره جوش داده شده اند و برای برش انواع شیشه، بتن، سرامیک، زغال و … مورد استفاده قرار می گیرد

شناخت قسمت‌های یک تیغه اره

برای انتخاب مناسب یک تیغ اره شناخت قسمت‌های مختلف آن ضروری می باشد و در ذیل قسمت‌های مهم اره را بررسی می‌کنیم:

تعداد دندانه تیغ اره گرد

تعداد دندانه در تیغه اره، نوع برش و روش برشکاری را مشخص می کند. دندانه‌های بیشتر برای برش صاف و نرم، با حجم باربرداری کم می باشد. در این حالت مقدار باربرداری کم تر و تعداد دفعات باربرداری بیشتر است و برای برش صفحاتی مانند MDF و ملامینه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغه اره با تعداد تیغه های کم تر برای دفعات باربرداری کم ‌تر می باشد و در هر بار برخورد تیغ اره ی گرد با متریال، حجم بیشتری برداشته می‌شود. این تیغه برای چوب خام مناسب می باشند و اگر مجبور به برش تیغه MDF و صغحات چوبی ضخیم هستید، پیشنهاد ما باربرداری آرام است.

فضای بین دندانه‌ها

هر چه فضای بین دندانه‌ها بیشتر، باربرداری هم راحت تر انجام می شود. به‌عنوان مثال در تیغه‌های مخصوص چوب خام فاصله بین دندانه‌ها بیشتر از تیغه MDF است. این تیغه‌ها برای برش سریع چوب‌های ضخیم دارای توان می باشند.

شکل دندانه

شکل دندانه و زاویه ی قرارگیری الماسه ها در نوع کارایی تیغه ها دارای تاثیر می باشد. این امر مشخص می‌کند که تیغه برای کدام یک از برش های عرضی، برش طولی، برش MDF، برش لمینیت، برش چوب خام و … می باشد.

 

 

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.