جوشکاری سلولزی و هرآنچه باید راجب آن بدانیم

جوشکاری سلولوزی

جوشکاری سلولزی و هرآنچه باید راجب آن بدانیم

مدل ها و روش های مختلفی از جوشکاری وجود دارند که می توان اتصالات مختلف را به وسیله آنها بر قرار کرد. برای انجام دادن عملیات جوشکاری نیاز به ابزار و تجهیزاتی داریم که بتوانیم جوشکاری را انجام دهیم. یکی از وسایلی که در جوشکاری ذوبی مهم و ضروری است الکترود جوشکاری یا سیم جوش است. الکترودهایی که دارای انواع مختلفی هستند و از پوشش های مختلفی نیز تشکیل شده اند. یکی از انواع الکترود ها الکترود سلولزی است که جوشکاری سلولزی را به ارمغان می اورد.

جوش سلولزی چیست؟

جوش سلولوزی در واقع روشی از جوشکاری است که با الکترود سلولوزی انجام می شود و به طور کلی دلیل نامگذاری آن نیز ،استفاده از الکترود سلولزی است. به عبارت خیلی ساده یعنی استفاده از سیم جوش یا الکترود سلولزی در فرایند جوشکاری است. برای انجام جوشکاری سلولزی نیاز به دستگاه هایی داریم که بتوانند این نوع جوش را انجام دهند. انواع مختلفی از جوشکاری ذوبی وجود دارد که در آنها از سلولز استفاده می شود.

این روش جوشکاری باید توسط یک جوشکار با تجربه انجام شود که بتواند جوش ها را به سرعت پشت سر هم قرار دهد، تا شرایط جوشکاری گرم را حفظ کند و هیدروژن را از بین ببرد. بر روی لوله با جداره ضخیم، جوشکار می تواند در کنترل استخر جوشکاری به دلیل افزایش اندازه و خطر بیش از حد کار با قوس و طغیان اتصال، دچار مشکل شود. لازم به ذکر است که هر نوع  جوشکاری با الکترود سلولزی به یک جوشکار بسیار ماهر نیاز دارد، بنابراین جوشکاری لوله های اجاق گاز به خصوص نباید بدون مراقبت و اثبات صلاحیت جوشکار انجام شود.

سیم جوش سلولز به طور کلی با ضخامت پوشش نازک یا متوسط ​​تولید می شود. هنگامی که پوشش نازک است، مقدار کمی سرباره بر روی تیر جوش تشکیل می شود و افت پاشیدگی زیاد است. از طرف دیگر، قابلیت پر کردن شکاف و قابلیت جوشکاری عمودی پایین و همچنین نفوذ جوش حاصل شده توسط این الکترود خوب است.

 

نقش سلولوز در الکترود های جوشکاری

پوشش الکترود های سلولزی جوشکاری از درصدی پودر سلولز تشکیل شده اند که در زمان سوختن و جوش، قوس جوشکاری باعث ایجاد و شکل گرفتن گاز های محافظ می شود و این گاز محافظ از فلز ذوب شده در برابر هوای محیط محافظت می کند. در واقع می توان گفت که سلولز برای این است که با ایجاد گازهای محافظ از فلز و ترکیب آن با هوا محافظت کند. این روش را می توان مشابه با جوشکاری آرگون و co2 دانست.

دستگاه جوش سلولوزی

دستگاه جوش سلولزی دستگاهی است که این قابلیت را دارد که الکترود سلولزی را ذوب کند این دستگاه ها به عنوان موتور جوش سلولزی نیز شناخته می شود. ولتاژ خرجی در دستگاه هایی که قابلیت ذوب سلولز را دارند بالاتر و بیشتر از دستگاه های ساده و سنتی است. به عبارت ساده تر دستگاه جوش سلولزی دستگاهی است که می توان به وسیله آن جوش سلولزی را انجام داد.

 

مزایای جوشکاری سلولوزی

جوشکاری با الکترود سلولزی دارای ویژگی ها و مزیت های بسیاری است که این مزایا باعث استفاده بیشتر از این الکترود در موارد مختلف شده است. در ادامه به صورت تیتر وار به مزایای جوشکاری سلولزی اشاره می کنیم.

 • مناسب جوشکاری های عمودی
 • مناسب برای جوشکاری پاس
 • سرعت بالا و نفوذ بیشتر
 • کیفیت جوش بالا
 • حجم کم تولید سرباره
 • ایجاد قوس الکتریکی قوی

کاربرد جوش سلولوزی

جوشکاری سلولزی و یا جوشکاری با الکترود سلولزی به خاطر استفاده از سیم جوش یا الکترود سلولزی در موارد مختلفی کاربرد دارد و به دلیل استحکام بالای جوش از آنها در صنایع استفاده می شود. در زیر به مهم ترین کاربرد های جوش سلولوزی اشاره می کنیم:

 • اتصالات عمودی
 • جوشکاری خطوط لوله کشی
 • ساخت مخازن

تفاوت الکترود معمولی با سلولزی

از تفاوت های اولیه میان الکترود های معمولی با سلولوزی این است که الکترود های سلولوزی دارای رطوبت هستند و به خاطر داشتن رطوبت نیاز به اکسیداسیون شدن پوشش نیست که این عمر موجب کم شدن فرایند اکسیداسیون کربن نیز می شود. الکترود های سلولزی را نباید در معرض نور آفتاب قرار داد چرا که ممکن است دیگر قابل مصرف نباشند. با توجه به اینکه الکترود های سلولوزی کاملا می سوزند به همین دلیل به نسبت الکترود های دیگر سرباره کمتری ایجاد می کند. الکترود های سلولزی برای همه حالت های جوشکاری مناسب هستند و می توان از آنها استفاده کرد.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.