رطوبت سنج چوب چیست و کاربرد آن در صنایع چوبی

رطوبت سنج

رطوبت سنج چوب چیست و کاربرد آن در صنایع چوبی

اگر مشغول انجام پروژه‌های مختلف نظیر مبل سازی، نصب کفپوش چوبی و … هستید، به رطوبت سنج نیاز دارید. چراکه لازم است به رطوبت چوب توجه کنید. اگر می‌خواهید سازه‌های چوبی‌تان بادوام‌تر باشند، باید از چوب با رطوبت مناسب استفاده کنید؛ زیرا اگر به میران رطوبت چوب دقت نکنید ممکن است تاثیری منفی روی پروژه‌هایتان بگذارد.

رطوبت چوب همواره از عوامل مهم و تأثیرگذار در خرید و انتخاب چوب در نجاری بود است. رطوبت سنجی دقیق چالشی است که دستگاه رطوبت سنج چوب تلاش می‌کند آن را از پیش رو نجار بردارد.

می‌دانیم در ساخت سازه های چوبی و مبلمان، رطوبت چوب از موارد مؤثر انتخاب چوب است. چرا که برای چنین سازه هایی نیاز به چوب خشک شده داریم. چوب خشک سرمایه یک نجار یا تولیدکننده لوازم چوبی است. خشک کردن چوب شامل فرایندی است که چوب به‌صورت طبیعی یا مصنوعی بخشی از رطوبت خود را از دست می‌دهد.

اندازه گیری میزان رطوبت چوب:

از روش های قدیمی بررسی رطوبت چوب و الوار، ضربه زدن به آن با یک جسم سنگین مانند چکش بوده است که نجار با توجه به جنس چوب و صدایی که از آن می شنود به میزان تقریبی رطوبت آن پی می‌برد. این روش کاملاً تجربه محور بوده و با توجه به جنس چوب متفاوت است.

امروزه استفاده از دستگاه‌های کوچک رطوبت سنج برای پی بردن به میزان رطوبت کار آسانی شده است. دستگاه‌های کوچک و جیبی رطوبت سنج به‌راحتی میزان رطوبت چوب را مشخص می‌کنند.

 

رطوبت سنج

 

رطوبت سنج

یکی از دلایل اصلی تاب‌برداشتن کابینت‌ها، فرو رفتگی و برآمدگی کفپوش‌های چوبی، تخریب ابزار چوبی، کج ‌و معوج‌ شدن میزهای ناهارخوری و … این است که چوب مورد استفاده در آنها رطوبت مناسبی ندارد. برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، بهتر است ابتدا چوب را خشک کرده و در حین این فرآیند از رطوبت‌ سنج مناسب استفاده کنید.

این ابزار انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها دارای ویژگی‌های بسیار متفاوتی هستند. در واقع تنوع این ابزار به ‌اندازه‌ای زیاد است که گاهی ممکن است در انتخاب رطوبت‌ سنج مناسب پروژه‌تان دچار مشکل شوید. بعضی از انواع رطوبت سنج چوب با دقت بالایی کار می‌کنند و خوانش دقیقی را به کاربر ارائه می‌دهند تا بتواند تصمیم‌های هوشمندانه‌ای را در مورد زمان و نحوه استفاده از چوب بگیرد.

دستگاه‌های رطوبت سنج صنعتی از نوع سنجش گرهای رطوبت جامدات هستند. به‌صورت کلی دو نوع رطوبت سنج چوب وجود دارد؛ رطوبت سنجی مخرب و غیر مخرب.

در انواع مخرب معمولاً سوزن های میخ مانندی که پراپ نامیده می‌شود در عمق چوب (معمولاً ۵ تا ۲۵میلی‌متر) نفوذ داده می‌شود و اندازه گیری انجام خواهد شد.

در انواع غیر مخرب اثری از سوزن و پراپ نیست و سنجش میزان رطوبت از روش‌هایی مانند آلتراسونیک (نوعی امواج صوتی) و دی الکتریک انجام می‌شود.

 

رطوبت سنج

انواع رطوبت سنج

رطوبت سنج الکتریکی (اتوماتیک)

رطوبت سنج الکتریکی مقدار رطوبت موجود در قطعات چوبی را به‌طور غیر مستقیم و با اندازه‌گیری خواص الکتریکی چوب اندازه‌گیری می‌کند. میزان رطوبت چوب را می‌توان از طریق روش‌های گوناگون اندازه‌گیری کرد.

پیش از مرسوم شدن نوع الکتریکی، روش آزمایشگاهی سنجش رطوبت بیشترین میزان کاربرد را داشت. در روش آزمایشگاهی سنجش رطوبت چوب که بیشترین میزان دقت را دارد ابتدا وزن نمونه‌ای از چوب اندازه‌گیری می‌شود.

سپس این نمونه به مدت ۲۴ ساعت چوب داخل یک آون با درجه حرارت ۳ ± ۱۰۳ سانتی‌گراد قرار گرفته و مجدداً وزن آن به دقت اندازه‌گیری می‌شود. در نهایت با استفاده از فرمول درصد رطوبت، میزان رطوبت چوب محاسبه می‌شود.

با ساخته شدن رطوبت سنج‌های الکتریکی، فرآیند سنجش رطوبت به صورت اتوماتیک و در کمترین زمان ممکن  انجام می‌شود. به همین دلیل، رطوبت سنج‌ الکتریکی با نام رطوبت سنج اتوماتیک هم شناخته می‌شود.

این نوع رطوبت ‌سنج مقدار رطوبت موجود در چوب را به‌ روشی سریع و دقیق اندازه‌گیری کرده و چندین محاسبه را در یک عملیات واحد انجام می‌دهد. همچنین حافظه آن دائمی بوده و ذخیره‌سازی، پردازش و به اشتراک‌گذاری داده‌ها با استفاده از آن به آسانی انجام می‌شود. این رطوبت‌ سنج‌های چندمنظوره دارای قابلیت اندازه‌گیری رطوبت سطح و داخل چوب بوده و در انواع سوزنی و بدون سوزن در بازار عرضه می‌شوند.

رطوبت سنج سوزنی

این ابزار با نام‌های رطوبت سنج نفوذی یا تخریبی نیز شناخته می‌شوند. رطوبت سنج سوزنی دو سوزن فلزی دارد و برای اندازه‌گیری رطوبت لازم است به‌طور فیزیکی به سطح چوب نفوذ کند. نحوه کار آن نیز به این صورت است که در آن از فناوری مقاومت الکتریکی استفاده می‌شود. دو سوزن یا پین این نوع رطوبت ‌سنج وارد چوب شده و جریان الکتریکی بین دو پین برقرار می‌شود. مقدار مقاومت هنگام حرکت جریان بین پین‌ها، وضعیت رطوبت چوب را نشان می‌دهد.

به دلیل این‌که آب رسانای جریان الکتریکی است، هر چقدر چوب مرطوب‌تر باشد، مقاومت کمتری در برابر جریان دارد و هرچقدر خشک‌تر باشد، مقاومت الکتریکی آن بیشتر است. دقت رطوبت‌سنج سوزنی تحت تاثیر تغییرات ترکیب شیمیایی طبیعی گونه‌های مختلف چوب قرار می‌گیرد. دانسیته چوب بر جریان الکتریکی تاثیری ندارد؛ اما می‌تواند در فرو رفتن صحیح پین‌ها یا سوزن‌های ابزار در چوب اختلال ایجاد ‌کند.

رطوبت سنج بدون سوزن

در انواع رطوبت سنج بدون سوزن از یک پد حسگر استفاده می‌شود که در تماس با سطح چوب کار می‌کند، اما به‌طور فیزیکی سطح را نمی‌شکند، در آن فرو نمی‌رود و به آن آسیب نمی‌زند. معمولا رطوبت‌ سنج‌های بدون سوزن می‌توانند رطوبت چوب را در محدوده ضخامت حدود ۰.۶ تا ۲ سانتی‌متر اندازه‌گیری کنند. نحوه کار رطوبت‌ سنج‌های بدون سوزن به این صورت است که با فناوری امواج الکترومغناطیسی و با قرار گرفتن پدهای حسگری بر روی سطح چوب کار می‌کنند.

در این ابزار، امواج الکتریکی با فرکانس الکترومغناطیسی مشخصی ارسال شده و یک میدان الکترومغناطیسی در ناحیه زیر پد حسگر ایجاد می‌شود. امواجی که حسگر در میدان الکترومغناطیسی ارسال می‌کند، موجب برانگیختگی امواج برگشتی قابل تشخیص توسط حسگر می‌شوند. تغییر داده‌های حرکت موج با درصد رطوبت رابطه مستقیم دارد و خوانش‌های دقیقی را ارائه می‌دهد. رطوبت‌ سنج‌هایی که از این نوع فناوری استفاده می‌کنند، «رطوبت سنج بدون سوزن و بدون تخریب» نامیده می‌شوند؛ زیرا سوزنی ندارند که چوب را تخریب کند و به قطعات چوبی آسیب نمی‌زنند.

روش کار رطوبت سنج الکتریکی

رطوبت سنج الکتریکی از طریق دو عدد پراپ جریانی الکتریکی را وارد چوب می‌کند و این جران در دو سر پراپ ولتاژ بسیار کمی را ایجاد می‌کند. دستگاه با محاسبه این مقادیر میزان مقاومت الکتریکی چوب در آن ناحیه را اندازه گیری می‌کند. واضح هست که هر چه چوب مرطوب تر باشد میزان مقاومت الکتریکی کمتر و در نتیجه رطوبت نشان داده شده بیشتر خواهد بود.

معایب رطوبت سنج الکتریکی

نوع چوب و منطقه جغرافیایی که در آن رشد می‌کند در میزان نشان داده شده توسط دستگاه مؤثر است. مثلاً چوب صنوبر خطای ۱.۵ درصدی و چوب تبریزی خطای ۳ درصدی را نشان می‌دهد. علت آن نابرابری پراکندگی یون های مواد غذایی در چوب است.

چگالی چوب نیز در این اندازه برداری مؤثر است و در چوب های با چگالی بالا (مانند بلوط و آزاد) خطای بیشتری دیده می‌شود. همچنین دمای محیط نیز در میزان خطا مؤثر است. این دستگاه ها تا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد دقت اندازه گیری ۱.۵ درصد خطا دارد. همچنین باید افزود رطوبت سنج الکتریکی در رطوبت های بیش از ۳۰ درصد و کمتر از ۱.۵ درصد عملکرد دقیقی ندارد.

 

رطوبت سنج التراسونیک

انواع و اقسام رطوبت‌ سنج‌های دستی برای اندازه‌گیری مقدار رطوبت چوب و مصالح ساختمانی و در کاربردهایی نظیر کنترل کیفیت محصولات چوبی در بازار موجود هستند. با این وجود، اکثر روش‌های مورد استفاده مستلزم تماس فیزیکی یک پروب با چوب یا مواد مختلف بوده و تماس فیزیکی این دستگاه‌ها با اجسام مورد نظر موجب محدودشدن کاربرد انواع رطوبت ‌سنج می‌شود.

همچنین به‌تازگی تقاضای بالایی برای ارزیابی و اندازه‌گیری آنلاین و پویای رطوبت مواد در حین فرآیند چوب‌خشک‌کنی و پروژه‌های مختلف شکل گرفته است. در رطوبت‌ سنج‌های التراسونیک از فناوری اولتراسوند غیر مخرب و بدون تماس برای اندازه‌گیری رطوبت الوار و ارزیابی اثرات افزایش دما در سطوح مختلف رطوبت استفاده می‌شود.

می‌توان از این فناوری در دستگاه‌های رطوبت‌ سنج اتوماتیک و برای کنترل پویای فرآیندهای خشک‌کردن و استریل‌کردن چوب استفاده کرد. البته در این دستگاه‌ها باید به کالیبراسیون و محدودیت‌های تکنولوژیکی در مورد گونه چوبی و ابعاد چوب‌ها نیز توجه کنید.

 

رطوبت سنج

رطوبت سنج چوب پرتابل

انواع رطوبت سنج پرتابل با قابلیت تنظیم دستی و با صفحه نمایش دیجیتال یا آنالوگ، در انواع با و بدون سوزن در دسترس هستند. این نوع رطوبت سنج دارای نمایشگر LED به همراه ترمومتر و سنسور دما، باتری با ظرفیت‌های مختلف و دارای امکاناتی نظیر وایرلس، بلوتوث و …هستند.

رطوبت سنج‌های پرتابل با قابلیت اندازه‌گیری رطوبت نسبی و نقطه شبنم، در انواع، برندها و قیمت‌های مختلف در بازار موجود هستند. این ابزار رطوبت را در بازه‌های متنوعی اندازه‌گیری کرده و برای بیشتر کاربردها مناسب است. این ابزار علاوه‌بر اندازه‌گیری رطوبت چوب، برای اندازه‌گیری رطوبت مصالح ساختمانی، دیوار خشک و کفپوش‌ها نیز مناسب است.

 

 

چرا باید رطوبت موجود در محیط را اندازه گیری کرد؟

رطوبت جزء عواملی است که تهدید قابل توجهی برای عملیات محسوب می‌شود. درک چگونگی اندازه‌گیری این رطوبت جز اولین گام‌ها در کاهش تاثیرات مضر آن است. به طور کلی رطوبت نسبی مقدار بخار آب موجود را به شکل درصدی از مقدار مورد نیاز جهت اشباع در دمای موجود، اندازه گیری می‌شود.

داشتن چه سطح از رطوبت قابل قبول خواهد بود؟

در صورتی که رطوبت نشان داده شده توسط رطوبت سنج تا ۱۷ درصد باشد؛ می‌توان گفت رطوبت موجود متوسط و تا حدی قابل قبول است. اما هرچه این مقدار بالای ۱۷ درصد باشد؛ نشان‌دهنده اشباع شدن و نیاز به تعویض دیوار خشک و انجام اقدامات پیشگیرانه جهت مقابله با تجمع رطوبت در آینده است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.